Sárgarépa
A répa, ha fütyülni nem is fogunk tudni tőle, jót tesz a szemünknek és a bőrünknek is, méghozzá a benne található béta-karotinnak köszönhetően, amely a narancsos színét is adja. A béta-karotint a testünkben A-vitaminná alakul, ami fontos a jó látáshoz, a megfelelően működő immunrendszerhez és a szép bőrhöz is. Egy 2002-es kutatásból az derült ki, hogy ha a répát megfőzzük, a testünk nagyobb mennyiségben tudja felszívni belőle a béta-karotint.
Paradicsom
A paradicsomban található egyik leghasznosabb anyag a likopin, egy erős antioxidáns, amely nagy szerepet játszik a daganatos megbetegedések kialakulásának megelőzésében, ráadásul pedig öregedésgátló hatású is. Fontos azonban tudni, hogy a nyers paradicsomból a likopintartalom mindössze négy százalékát tudja felszívni a szervezet, ezért fontos, hogy időről időre főve is fogyasszunk belőle.
Spenót
Vas- és foláttartalma miatt a spenót nagyon egészséges, és ezek az anyagok főzés közben sem tűnnek el belőle. Párolva, főzve pedig azért jobb enni a spenótot , mert hő hatására a levelek összeesnek, így jóval nagyobb mennyiséget fogunk fogyasztani belőle, mint nyersen.
Spárga
A zöldspárgában sok az A-, C- és E-vitamin és a folát is, de a zöldség sejtjeinek vastag a fala, így a testünk nehezen tudja kinyerni belőle a hasznos tápanyagokat. Ha azonban megpároljuk, vagy megfőzzük, ezek a sejtfalak megtörnek, és így könnyebben szívódnak fel belőlük a hasznos tápanyagok és vitaminok.
Sütőtök
A sütőtököt nyersen nem nagyon eszi senki, ami már csak azért is jó dolog, mert a sült változat sokkal táplálóbb. Sok benne a béta-karotin, amelyet, akárcsak a répából, a tökből is könnyebben nyerhet ki a szervezetünk, ha meg van sütve vagy főzve.
Forrás: rodalesorganiclife.com