1. Térképezzük fel a rejtett lepedéket!
Becslések alapján a magyar átlagember a szükséges 4 helyett, évente csak 1 fogkefét használ el. Ezek után nem meglepő, ha azt állítjuk, hogy a helyes fogmosás lépéseivel kapcsolatban sem vagyunk tisztában, tehát, aki rendszeresen ügyel is a megfelelő szájhigiéné betartására, az sem biztos, hogy elkerülheti a fogszuvasodást. A helyes fogmosás lépéseit könnyen elsajátíthatjuk plakkfestés segítségével.
A helyes fogápolást otthon is elsajátíthatjuk!
2. Sajátítsuk el a helyes fogápolást!
- Sokan felnőttként sem vagyunk tisztában a helyes fogtisztítás lépéseivel, így a páciensek többsége meglepődik a plakkfestés eredményén - magyarázza dr. Benkő Krisztina. - A látható lerakódásokat ezután fogkefe segítségével távolítjuk el, így megfigyelhetjük, hogy mely területeket kell ezután az otthoni fogápolás során különös gonddal kezelnünk. A szájápolási oktatás során gyerekeket és felnőtteket is megtanítunk a fogselyem és fogköztisztító használatára is.
3. Fájdalom nélkül is járjunk fogorvoshoz!
Az otthoni fogápolás mellett fogaink megóvása érdekében félévenként-évenként akkor is javasolt fogorvosunkat felkeresnünk, ha semmilyen panaszunk nincsen.
A fogászati állapotfelmérés segítségével még idejében észrevehetjük a kisebb szuvasodásokat. A kezdődő, így ekkor még viszonylag kevesebb fogkő eltávolításával és a szájhigiéné ellenőrzésével megelőzhetjük az ínygyulladás és a fogágybetegségek kialakulását.
Az állapotfelmérés során a fogorvos a fogak mellett a szájüreget is ellenőrzi, így -különösen dohányosok esetében- idejében felfedezhetőek a daganatos elváltozások is. A panorámaröntgen segítségével nem csak a fogak, de az őket körülvevő fog, az állkapocs ízület és az arcüreg állapotáról is képet kaphatunk, így a szájvizsgálat során esetleg rejtve maradt elváltozások, krónikus gyulladások is felfedhetővé válnak.
4. Előzzük meg barázdazárással a szuvasodást!
A fogak egyenetlen felszínén lévő barázdák nagy veszélyt jelentenek fogszuvasodás szempontjából. Az őrlőfogak rágófelszíni barázdáinak réseibe a fogkefe szálai gyakran már nem érnek el, így ezen a részen könnyen alakulhat ki fogszuvasodás. A barázdazárás során ezeket a vékony réseket töltik fel folyékony tömőanyaggal, így megelőzhető, hogy a nehezen tisztítható barázdák elszuvasodjanak.