8 biztos tipp a fogzománc védelméért

A fogzománc a test legkeményebb és legtöbb ásványi anyagot tartalmazó anyaga. De még ezt az erős védelmet is megbonthatják táplálkozási és fogápolási szokásaink.

Hogyan rombol a sav?

fog három fő alkotórésze a fogcement, a dentin és a zománc, amelyek közül egyedül ez utóbbi látható a felszínen. A fogzománc színét, árnyalatát leginkább az alatta található dentin színe határozza meg, ugyanis maga a zománc áttetsző. vagyis nem csak a hófehér fog az egészséges, a világossárga és a szürkés szín sem jelez feltétlenül problémát. A zománc általában az íny felé vékonyodik, amíg el nem jut a cement-zománc találkozási pontig - ismertette korábban dr. Benkő Krisztina, az Oxygen Fogászat szakorvosa.

A szénsavas üdítők rendkívül károsítják a fogakat, különösen ha szívószállal fogyasztjuk őket, fogszabályozás fogzománc fogápolás fog védelme fogcsikorgatás refluxbetegség fogápolás szénsavas üdítők
A szénsavas üdítők rendkívül károsítják a fogakat

Közismert, hogy a zománc épségét a savas élelmiszerek, italok károsítják, de sokáig úgy tudtuk, a nyál kivédi ezt a károsító hatást. Amerikai kutatók azonban ezt cáfolták, és kísérletekkel bizonyították, hogy a narancslében található savak sokkal inkább kikezdik a fogzománcot, mint a peroxidok, amelyeket egyes fehérítő fogkrémek tartalmaznak.

Fogszuvasodás tünetei és kezelése A fogszuvasodás egyike a világ legelterjedtebb betegségeinek. Sajnos mindenki jól ismeri, de többet is megtudhat róla a Betegségek A-Z szócikkéből. A sav romboló hatását az okozza, hogy ha ez az anyag megtámadja a fogzománcot, fontos ásványok elvesztéséhez vezet. Ez pedig egy lassú folyamatot indít be, amelynek során kialakul a fogak érzékenysége , amelyet főként hideg vagy meleg ételek, italok fogyasztásakor tapasztalhatunk. A zománc elvékonyodása miatt enyhén sárgulni kezd a fog és kopás jelei is láthatók lesznek, közben fokozódik az érzékenység, és az elszíneződés is. A fogak élei áttetszővé válnak, és kisebb mélyedéseket tapasztalhatunk a fogak felszínén. Rendkívül előrehaladott állapotban a súlyos károsodás miatt akár a fogak eltávolítása is szükségessé válhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

8 tipp a fogak védelmében

A reklámokban emlegetett saverózió azt jelenti, hogy a savak hatására a fogzománc kopni kezd. Ezt a folyamatot elsősorban a táplálkozási és fogápolási szokásaink befolyásolják. Íme, a 8 legfontosabb tényező, amellyel megmenthetjük a fogakat.

  1. Kerüljük a szénsavas üdítőket.
  2. Ha mégis ezeket választjuk, figyeljünk oda, hogy ne lassan, szívószálon szürcsölve igyuk, hanem a viszonylag gyorsan nyeljük le, hogy a lehető legrövidebb ideig érintkezzenek a zománccal.
  3. Mérsékeljük a vörösbor, az ecet, a rágcsálnivalók, a savas gyümölcsök, savanyúságok fogyasztását. Ha mégsem mondunk le az egyébként egészséges gyümölcsökről vagy éppen a narancsléről, ugyanazokat a szabályokat tartsuk be, mint a szénsavas üdítőknél.
  4. A fogmosással várjunk legalább 20 percet a savtartalmú élelmiszerek, italok fogyasztása után, így elkerülhetjük a meggyengített zománcréteg megsértését.
  5. Mivel a refluxbetegség egyik legjellemzőbb tünete a gyomorsav-túltengés, a szájüregbe visszajutó savak éppúgy elvékonyítják a zománcot, mint a kívülről bevitt savas táplálék. Éppen ezért (is) fontos arefluxkezelése gasztroenterológus szakorvos által. Ugyanez igaz a bulimiára és a terhesség első szakaszára, ha az sok hányással jár.
  6. Alkalmazzunk napi rendszerességgel fluoridtartalmú fogkrémet, amely elősegíti a meggyengített fogzománc újbóli megerősítését és csökkenti a fogzománc - fogmosás okozta - további kopását. Ma már kaphatóak ezt a célt szolgáló, heti rendszerességgel alkalmazható gélek és zselék, amelyek használatáról a fogorvos véleményét érdemes kikérni.
  7. Az egyik leginkább fogzománc-károsító szokás a fogcsikorgatás. Mivel a folyamatos erőhatás a szó legszorosabb értelmében lekoptatja a fogzománcot, érdemes az éjszakai, akaratlan fogcsikorgatás következményeit egy fogorvos által készíttetett fogvédővel kivédeni.
  8. Megelőzés és kezelés céljából is fontos a féléves fogorvosi kontroll.

Forrás: Oxygen Fogászat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.