A fogszuvasodás egyike a világon legelterjedtebb betegségeknek, bár a felvilágosító kampányoknak és a megelőzésnek köszönhetően a fejlett országokban gyakorisága jelentősen csökkent, és már több ország elérte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2000-re kitűzött célját, miszerint a 12 éves gyermekeknek ne legyen háromnál több szuvas, eltávolított vagy tömött foguk.
A fogszuvasodás akkor következik be, ha a fogak ásványianyag-tartalmát kioldó, úgynevezett kariogén tényezők túlsúlyba kerülnek az ásványi anyagokat termelő tényezőkkel szemben, és felborul az egyensúly. Ilyenkor a fogzománc fokozatosan elveszti ásványi anyagait, majd elvékonyodik és áttörik.
A fogak elleni "támadás" erőssége öt tényezőtől függ, melyek a következők: a lepedék, a szén-hidrát, a táplálék visszamaradása a szájban, az étkezések gyakorisága és a védőtényezők hiánya.
Lepedék: A fogszuvasodás akkor következik be, ha a szájban baktériumok vannak jelen, melyek lebontják a szénhidrátokat, savat és egy ragadós anyagot termelnek, mely hozzájárul a lepedék képződéséhez. A lepedékben a baktériumok tovább élnek és termelik a savakat.
Szénhidrát: Az erjeszthető szénhidrátot tartalmazó ételek és italok hozzájárulnak a savtermeléshez.
Táplálék visszamaradása a szájban: Az időtartam, mely alatt a táplálék a szájban marad, befolyásolja a fogszuvasodást. Minél hosszabb ideig van a táplálék a szájban, annál nagyobb károsodást okozhat.
Étkezések gyakorisága: Minél gyakoribb a savtermelést fokozó táplálékok fogyasztása, annál nagyobb a fogszuvasodás mértéke. A gyakori savas támadások növelik az ásványi anyagok kivonásának idejét és csökkentik a helyreállítás esélyét.
Védő tényezők hiánya: A kariogén tényezőket különböző védő tényezők ellensúlyozzák: a nyál (hat a baktériumokra, foglepedék képződésére és a fogzománc szerkezetére), a fluorid (erősíti a fogzománcot, elősegíti az ásványianyag-tartalom helyreállítását, megakadályozza a baktériumok szaporodását és savtermelését), a foglepedék eltávolítása (fogmosás és szájöblítés) és a barázdazárók alkalmazása (a fogzománc barázdáit és gödröcskéit kitöltő védőbevonatok). Ezek hiánya hozzájárul a fogak gyorsabb romlásához.
|