Sajnos a fogászati kezelések általában igen költségesek, az ajánlott féléves szűrővizsgálatról mégsem érdemes lemaradni. A mai modern technikának köszönhetően a fogápolás egyáltalán nem olyan fájdalmas, ahogyan emlékeinkben élhet, de fogaink megfelelő állapotát illetően sokat tehetünk mi magunk is, méghozzá táplálkozásunk által. Bár a legtöbb országban a fejlett fogápolási technológiáknak köszönhetően csökkent a fogszuvasodás mértéke, a nem megfelelő étkezési szokások még mindig nagy szerepet játszanak a probléma kialakulásában. Lássuk, mit tehetünk étkezésünkkel fogaink egészségéért!
Erjeszthető szénhidrátok
A fogszuvasodás elkerülésére a legtöbb fogorvos azt tanácsolja, hogy kerüljük a cukrot és a cukros ételek fogyasztását. Mára már egyértelműen bizonyítást nyert, hogy az erjeszthető szénhidrátok hozzájárulnak a fogszuvasodáshoz, így például a cukor és a cukortartalmú édességek, a tésztafélék, a rizs, a burgonyachips, a gyümölcsök és a kenyér is.
Élelmiszerek jellemzői
A fogszuvasodás kialakulását nagyban befolyásolja az egyes élelmiszerek állaga is, vagyis az, hogy mennyire ragad bele a fogakba. Azok az élelmiszerek, amelyek gyorsan távoznak a fogak közül, kevesebb problémát okoznak, mint azok, melyek megtapadnak a fogakon. A chipsek és a kekszek például hosszabb ideig megtapadnak, mint a karamella vagy a gumicukorka, ugyanis utóbbiak olyan cukrokat tartalmaznak, melyek a nyál által feloldódnak.
Az étkezés gyakorisága
Egyelőre még nem bizonyított, hogy a gyakori szénhidrátfogyasztás kapcsolatban lenne a fogszuvasodás kialakulásával. Ugyanakkor minden alkalommal, amikor szénhidráttartalmú ételt vagy italt fogyasztunk, savas közeg alakul ki a szájban, és ezáltal megjelennek a fogszuvasodást okozó baktériumok. Ez a folyamat az étkezés vagy ivás után 20-30 percig tart, vagy akár hosszabb ideig is, ha ételmaradék ragad a fogak közé. Két étkezés között a nyál segít a savak semlegesítésében és a száj pH értékének helyreállításában. Viszont, ha túl gyakran eszünk vagy iszunk szénhidráttartalmú ételeket, italokat, a fogzománc nem tud ellenállni, és a szuvasodás folyamata elkezdődik. Az egész napos nassolás és állandó eszegetés éppen ezért nem javasolt.
Élelmiszerek a védelemért
Ma már vannak élelmiszerek, melyek segítenek a szuvasodás elleni harcban. A kemény sajtok például növelik a nyál termelődését. A sajtok ugyanakkor tartalmaznak kalciumot, foszfátot és kazeint, tejfehérjét, amelyek védenek a szuvasodástól. Éppen ezért javasolt az étkezést sajttal befejezni.
Fogbarát termékek
Találkozhatunk olyan termékekkel is, melyek segítenek a fogak védelmében. Ilyen például a xilit, melyet felhasználnak rágógumikhoz is, de sütemények, édességek édesítésére is kiváló. A szájban lévő baktériumok a xilitet nem tudják hasznosítani, ezáltal nem tudnak a fogszuvasodást előidéző savakat sem termelni. Érdemes minél gyakrabban használni belőle.