Budapest, 2007. július 31. kedd (MTI) - Ma már az esküvői naptáraknak is a részét képezi a fogfehérítés, mintahogyan olykor állásinterjú előtt is ajánlatos ragyogóbbá tenni a mosolyt. A fogfehérítés kozmetikai beavatkozássá vált.
A fogszín genetikai adottság, de idővel a legtöbb embernél elsötétül: főleg a dohányzás, a kávé, a rossz szájhigiéné, illetve a fogakban végzett beavatkozások és balesetek is befolyásolhatják a különböző árnyalatokat. Sok ember fogsora nem egyenletes színű, éppen az előbb említett okok miatt.
Ma már nemcsak az egészséges teljes fogsor követelmény némely munkahelyen, de a fehér vagy fehérített fogsor is. Hajdanán a fogszabályzó használata is furcsa szokás volt, mára természetes lett.
Az orvosok szerint a fogfehérítésnek is ez lesz a sorsa. Igaz, nem mindegy, mikor és milyen módszerrel fehérítteti valaki a fogsorát. Alapfeltétel, hogy ne legyenek a szájban rossz fogak és a fogkövet is távolíttassa el előbb a páciens.
Ahogyan az egyik szépészeti szaklap fogalmaz, a felületi elszíneződések, lerakódások, pigmentfoltok előzetes eltávolítása azért fontos, hogy a fehérítőanyag erőteljesen fejtse ki hatását.
Mindezt megelőzi olykor a belső fehérítés: előfordul, hogy gyökértömő anyag színezi el belülről a fogat. Gondot okozhatnak azok a fogak, is, amelyekről lehúzódott az íny. A koronák, pótlások és tömések anyagára másképpen hat a hidrogén-peroxid vagy karbamid-peroxid - ez a fogfehérítő anyagok "lelke" - mint az élő fogakra.
A fogfehérítés lehet gyors, intenzív, alig egy órás beavatkozás, vagy kímélő, több napos sínes változatú, ez kisebb koncentrációban tartalmazza a fehérítő anyagot.
A hatás körülbelül 2-3 évig tart. Addig is kerülni ajánlatos a kávét, a cigarettát, a vörösbort, ezek ugyanis óhatatlanul sötétíthetik a fog árnyalatát.
(MTI-Panoráma)