Az afta kialakulása
A pontos hátteret nem tudjuk, annyi biztos, hogy vannak tényezők, amelyek hajlamosítanak rá. "Egyesek vírusok és bakteriális fertőzések szerepét valószínűsítik. Szerepet játszik benne a hormonháztartás egyensúlyának kibillenése: van olyan, akinek minden menzeszével együtt jár az afta"- olvasható a Háziorvosblog.hu-n .
Mindenki átesik rajta
Az afta kialakulása szinte elkerülhetetlen: statisztikák szerint életében legalább egyszer mindenki tapasztalja. Egyes esetekben csak egy-két alkalommal fejlődik ki néhány apró hólyag, gyakran azonban évente többször, sőt akár havonta is megjelenhetnek a kellemetlen és fájdalmas fekélyek. Minden második embernek kiújul az aftája, minden tizediknek pedig rendszeresen okoz kellemetlenséget. A gyakran visszatérő aftáknál krónikus kiújuló aftózisról van szó.
Az afta kezelése otthon
A fájdalom csillapítására érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő oldatok alkalmasak, illetve vannak egyben fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító oldatok is.
A gyógyulást segítik a hámosító, sejtosztódást, a hámszövet regenerációját serkentő, nyálkahártyára alkalmazható, belsőleg is alkalmazható szerek, tinktúrák, krémek, ecsetelők. Természetes alapanyagú gyulladáscsökkentő, nyugtató, fájdalomcsökkentő kenőcsöket is igénybe lehet venni, melyek egyben elősegítik a sejtosztódást és hámregenerációt is.
Gyógynövények aftára
A gyógynövények közül kamillából vagy orvosi zsálya főzetével történő öblögetés ajánlható, melyek közismerten jó gyulladásgátlók. Kipróbálhatjuk az echinaceát (kasvirág) is, amely vírusölő, immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatású. 4 ml echinacea-oldattal három-négy percig kell öblögetni a szájat, naponta háromszor.
Sikereket értek el napi háromszori propoliszos tinktúrás ecseteléssel, ami gyógyhatásán túl fájdalomcsillapító filmréteggel védi az aftás hámrészeket. Az alkoholos oldatos ecsetelés ég és fáj, de rendszerint gyakorlatilag mellékhatás-mentes gyógymód, és nem rontja az ízérzékelést.