Egy bődületes tévhit a terhességről

Létezik egy téves elmélet, amely szerint a babavárás ideje alatt a magzat „elszívja” a kalciumot az anya szervezetéből – elsősorban a fogaiból –, ezért mennek tönkre a kismama a fogai. Csakhogy ennek semmi alapja nincs.

A testben lévő kalcium és ásványi sók kötött formában vannak jelen, nem tudnak kioldódni és a véráramba jutni. A baba tehát nem tudja „elszívni” a kalciumot a kismama fogaiból – írta korábbi tájékoztató anyagában a Novadent Fogászati Klinika. Az viszont tény hogy terhesség idején a megváltozott hormonháztartás és nyálösszetétel miatt nagyobb a rizikó a fogak károsodását illetően, rendkívül fontos tehát a megfelelő szájhigiénia és a rendszeres kivizsgálás.

Van összefüggés a terhesség és fogak állapota között, de nem úgy, ahogy sokan gondolják. Fotó: Getty Images
Van összefüggés a terhesség és fogak állapota között, de nem úgy, ahogy sokan gondolják. Fotó: Getty Images

Fontos az odafigyelés

Az a kismama, akinek a terhességet megelőzően is voltak fog- és fogínyproblémái, annak ebben az időszakban súlyosbodhatnak, fokozódhatnak ezek a kellemetlen tünetek, javasolt tehát a fogkő eltávolíttatása. A terhesség második trimeszterében (13-26. hét) gyakorta jelentkezik az úgynevezett „terhességi fogínygyulladás, amelyre fokozott figyelmet kell fordítani, mert az állapot könnyen rosszabbodhat. Megfelelő táplálkozással, vitaminokkal, napi minimum 2-szeri fogmosással sokat javíthatunk szájüregünk állapotán.

Nem jön a baba? Nézessük meg a fogainkat!

Sok esetben panaszkodnak a párok, hogy „nem jön össze a baba”, bármennyit próbálkoznak. Gyakran nem is tudják, hogy a meddőség vagy nehezen bekövetkező fogantatás egyik okozója lehet a rossz, gyulladt fog. Ez ugyanis állandó gócként van jelen a szervezetben és a férfiak esetében a gyulladás alacsony spermaszámot eredményezhet, a nők esetében pedig gátolja a megtermékenyülést, vagy növeli a kilökődés kockázatát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +6 °C

A Dunántúlon gomolyfelhők képződnek, míg a középső és délkeleti tájakon tovább szakadozik a felhőzet. Elszórtan - főként a középső országrészben - alakulhatnak ki záporok, a nyugati határvidékre esetleg egy-egy zivatar is besodródhat. Keleten, északkeleten azonban egész nap borult maradhat az ég, és a tartós eső is egyre kevesebb helyen várható. A sokfelé élénk északi szelet a Dunántúlon nagy területen erős, nyugaton néhol viharos lökések is kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 10 és 15 fok között alakul. Késő estére 5 és 10 közé hűl le a levegő. Hidegfront robog át az országon.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Fejér
Legrosszabbul:
Baranya
Kezdjük újra