Napjainkban a mindennapi ápoltság része a friss lehelet. Mitől lesz mégis az embernek gyakran kellemetlen szájszaga?
A rossz leheletnek több oka is lehet. Az egyik legelterjedtebb a szájban lévő baktériumok elszaporodása, melyek idővel méreganyagot, illetve kellemetlen szagokat bocsátanak ki. Problémát jelenthetnek még a mandulában lévő mély lyukak, tüszőüregek, amik szintén felelősek a szájszagért. Természetesen a különféle ételek - például a hagyma vagy a hal - fogyasztása is elősegítheti a rossz lehelet kialakulását. Végül pedig ne feledkezzünk meg a dohányzásról sem, mely igen gyakran lehet a kellemetlen szájszag forrása.
Amellett hogy odafigyelek az étkezésre, és nem dohányzom, még mit tehetek azért, hogy mindig friss legyen a leheletem?
A legelső, és legfontosabb dolog, hogy legalább naponta kétszer fogat és nyelvet kell mosni. Fogmosás közben a nyelv hátsó részét is alaposan át kell dörzsölni, mert ezzel lehet eltávolítani a kellemetlen leheletet okozó baktériumokat. A fogmosáshoz ne csak fogkrémet használjon, hanem naponta egyszer fogselymet is, és naponta többször öblögessen szájvízzel. Fontos hogy sok vizet igyon, mert a folyadékhiány szájszárazsághoz vezet, ez pedig rossz leheletet okoz.
Napközben a legtöbb ember bekap egy rágógumit vagy egy mentolos cukrot, ha úgy érzi, hogy kellemetlen a lehelete. De mi a helyzet a reggeli rossz lehelettel?
Napközben az ember nyáltermelése megakadályozza a rossz leheletért felelős anaerob baktériumok szaporodását, így a friss lehelethez elegendő lehet egy mentolos rágógumi. Alvás közben azonban a szervezet nyáltermelése csökken, így kedvezőbb feltételek alakulnak ki a nemkívánatos baktériumok szaporodásához, ezért ébredünk kellemetlen szájszaggal. Természetesen ezt tovább erősítheti a nem megfelelő szájhigiénia, valamint a fogak között megtapadó ételmaradékok, amelyek szintén kiváló táptalajul szolgálnak a baktériumoknak. Ezen baktériumok tartós jelenléte aztán egyéb szájhigiéniás problémák, például fogínygyulladáshoz vagy szuvasodáshoz vezethet.