Szinte minden zöldségben és gyümölcsben előfordul az a kristályos szénhidrát, amit a termékek csomagolásán csak "E 967" névre keresztelve találunk meg, a kémia C
5H
12O
5-ként emlegeti, a hétköznapi nevén pedig xilitnek, esetleg nevezzük.
A második világháború idején Finnországban krónikus cukorhiány alakult ki, ezért az ottani kutatók cukorhelyettesítőket kezdtek keresni. A xilitet korábban ugyan már ismerték, de nagyüzemi előállítását és tisztítását a finn tudósok oldották meg. Azóta hallhattunk már róla néhány , esetleg rágótabletta reklámjában is. Mindezek ellenére nem biztos, hogy kellőképpen tudatosult bennünk, milyen jótékony hatásokkal számolhatunk, ha xilittartalmú termékre esik a választásunk. Összeszedtük a mellette szóló érveket.
Mi fán terem a xilit?
A xilit egy öt szénatomból álló, tisztán édes ízű, utóíz nélküli cukoralkohol, mely az emberi szervezetben is jelen van, mint a cukoranyagcsere egyik köztes terméke (napi körülbelül 15 grammot termelünk belőle). Jelenleg a kereskedelmi forgalomban kapható a nyírfa ragacsos nedvéből és kukoricából állítják elő, fehér színe természetes, nem mesterséges fehérítés következménye.
A fogyasztásával alacsonyan tartható a vércukorszint (glikémiás indexe csak 7-es), lassan szívódik fel a szervezetben, és az inzulintól függetlenül hasznosul energiává. Ez utóbbi tulajdonsága miatt a cukorbetegek is biztonságosan alkalmazhatják.
A fogak védelmében
támasztják alá, hogy a xilit megelőzi a lepedék és a fogszuvasodás kialakulását, azaz segítségével újszerű megvilágításba kerülhet a tejfogak és a maradandó fogak védelme is.
E mögött egyszerű biokémiai folyamatok állnak: a fogszuvasodásért felelős baktériumok a szájban ugyanis hat szénatomot tartalmazó cukrokat használnak fel növekedésükhöz, így az öt szénatomos szerkezetet nem tudják hasznosítani, nem képesek a fogszuvasodásért felelős savakat termelni. Fogaink védelmében tehát nemcsak vagy szirup formájában is érdemes kipróbálni a xilitet.
Fújjuk!
A fül-orr-gégészetben is felfigyeltek már erre a természetes anyagra, és kutatások bizonyítják, hogy segítségével (orr- és szájspray formájában) hatékonyan csökkenthető a fül- és arcüreggyulladások kialakulásának esélye, illetve eredményesen alkalmazható légúti betegségek, asztma esetén is.
Biztonságos - de ésszerű mennyiségben
A xilitnek nincs egészségre ártalmas mellékhatása, ellenben hashajtó hatása miatt - egyéni adottságoktól függően - fokozatosan kell hozzászoktatni a szervezetet. Ésszerű mennyiségben fogyasztva azonban csak pozitív hatásait tapasztaljuk meg hosszútávon.
Ön próbálta már?