A szakszóval gingivitisnek nevezett ínygyulladás a szájüreg egyik leggyakoribb betegségének számít. Sajnos, kevés az olyan ember, aki élete során egyszer vagy többször ne szenvedett volna tőle – bár a nehezen észlelhető tünetek miatt a legtöbben észre sem veszik. Megjelenésére utalhat a fogak növekvő érzékenysége a hidegre-melegre valamint az édes vagy savanyú ízekre. Fogmosáskor általában kisebb-nagyobb mértékű ínyvérzés is jelentkezik, és a legtöbben ilyenkor követjük el azt a hibát, amely visszafordíthatatlan következményekkel jár: a fogorvos felkeresése helyett elkezdjük kevésbé "súrolni" fogainkat, és később már a keményebb ételeket, például a gyümölcsöket is kerüljük, hogy ne vérezzen az ínyünk. Ezzel viszont csak azt érjük el, hogy a fogínyünk még inkább elkezd visszahúzódni a fogakról, és azok még érzékenyebbé válnak.
Mi okozza a fogínygyulladást?
Szájüregünk rendelkezik bizonyos fokú öntisztuló képességgel is, melyben nagy szerepe van többek között a nyálnak és a rágásnak is. Ha keveset rágunk, egyoldalúan táplálkozunk, vagy éppen csak rosszul kezelték, netán pótolták fogainkat, ez az öntisztulás csökken, és így is kialakulhat fogínygyulladás.
Cinkos kövek
A fognyakon maradó lepedék idővel elmeszesedik, így fogkövet alakít ki. Ezek az esztétikai problémán túl szinte biztosan ínygyulladáshoz vezetnek, mivel kiváló élőhelyet biztosítanak a baktériumoknak. Ezek aztán nem csak további gyulladásokat idéznek elő, hanem szétroncsolják a fog támasztószöveteit is, így az íny és a fog elválnak egymástól. Az így keletkezett résbe aztán ételmaradék, lepedék kerülhet, amelyben még több baktérium telepszik meg, s a gyulladás egyre mélyebbre hatolva végül a fogakat is kilazítja – így veszthetjük el a fogkövek miatt akár az összes fogunkat is! Ez a folyamat a fogágygyulladás, orvosi nevén a parodontitisz, amely a 35 feletti felnőtteknél a fogak elvesztésének fő oka. A helyzetet sokszor súlyosbítja, hogy a gyulladt szájüregből a baktériumok a vérkeringésbe kerülnek, majd pedig a szervezet más pontján okoznak panaszokat, betegségeket. Ilyen esetekben csak egy mindenre kiterjedő, fogászati vizsgálatot is magában foglaló gócvizsgálat adhat választ a folyamatosan kiújuló, kezelhetetlennek tűnő panaszokra.
Természetesen a cikkünkben vázolt folyamat nem törvényszerű. Megfelelő, rendszeres és alapos fogápolással, a fogkefe és a fogkrém körültekintő megválasztásával, valamint a fogorvos félévenkénti felkeresésével elkerülhetjük a fogínygyulladás kialakulását!