- Mikor, milyen gyakran kell szűrővizsgálatra jelentkezni?
Iskolás gyerekeknek - a nagyobb szuvasodási hajlam és fogszabályozási problémák miatt félévente, felnőtteknek évente. - Miért fontos?
Mert ha időszakonként ellenőriztetjük fogainkat és a szükséges kezeléseket elvégeztetjük (és persze fogainkat lelkiismeretesen tisztítjuk) , akkor minden alkalommal legfeljebb csekély szuvasodással, apró, még fájdalmatlan elváltozásokkal kell számolni, amely(ek) kezelése is fájdalmatlan, a legolcsóbbak és fogaink leghosszabb élettartamát is csak így lehet biztosítani. - Mibe kerül?
Semmibe, a körzetbe tartozó polgároknak a megadott periódusokban ingyenes. - Mire kötelez?
Semmire. Még abban az esetben is érdemes leellenőriztetni fogainkat, ha már van egy másik megszokott rendelő, ahol fogainkat kezeltetjük, hiszen ingyenes és semmilyen kockázattal nem jár. - Fáj? Kell tartani valamitől?
Egyáltalán nem! Csak végigsimítják a fogakat, megvizsgálják őket, majd feljegyzik az állapotukat. Az egész röpke két perc, minden kockázat nélkül. - Mit kell tennem, ha szűrővizsgálatra szeretnék menni?
Összegyűjteni korábbi (bármilyen) orvosi kezelési adataimat, papírjaimat, személyi igazolványomat, TAJ-kártyámat, az esetleg szedett gyógyszerek listáját és ha van olvasószemüveget! Ez utóbbi nagyon fontos, mert a rendelésen, ki kell tölteni egy adatlapot az egészségi állapotra vonatkozólag. Ugyanakkor nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy mind a felnőttek, mind pedig a gyerekek hozzanak magukkal PAPÍRZSEBKENDŐT! A szülők mindig gondoskodjanak erről, mielőtt gyerekeiket elküldik a rendelésre, hiszen sok gyerek (és sajnos felnőtt) szipogó orral, csorgó nyállal várja, hogy valaki segítsen rajta - Mi történik ezután?
Miután kitöltötte az adatlapot, a pácienst megvizsgálják, felírják a fogazati státuszát (fogainak állapotát), melyet kérésre ki is adnak. Kérésre sok helyen felvázolják a lehetséges kezelési formákat, azok költségét. Minden páciens kap egy szűrővizsgálati lapot (kártyát), amit évente le kell bélyegeztetnie, ezzel igazolva a TB felé, hogy rendszeresen jár szűrésre.
A legtöbb körzeti rendelőben minden pácienst felvilágosítanak a fogtisztítás és szájápolás legújabb, korszerű eszközeiről, módszereiről. Ezek ismeretében minden további döntés a páciensre van bízva.
Végül egy jó tanács: szánjon Ön is fogaira évente (legalább) fél órát, meg fogják hálálni!