A fogíny akut vagy krónikus gyulladását gingivitisznek nevezzük, mely szoros összefüggésben áll a plakkal, azaz lepedékképződéssel a szájban, illetve az elégtelen szájhigiéniával is. A betegségre való hajlam bizonyos élethelyzetekben fokozódik, így a kivörösödött íny, a fogmosáskor jelentkező vérzés bizonyos egyéneknél nagyobb eséllyel jelentkezik. Az alábbiakban végignézzük az ínygyulladás szempontjából magas kockázati faktorral rendelkező csoportokat és a mögöttes okokat.
Terhes kismamák
Terhesség alatt a szájüregben is jelentős változások zajlanak, ezért a kismamák gyakran tapasztalnak fogínygyulladást, illetve a fogíny enyhe vagy akár jelentős megduzzadását is. Ennek mögöttes mozgatórugója az agyalapi mirigy fokozott hormontermelése, az ösztrogén és progeszteron pedig az ínyen gyulladásos folyamatot vált ki. Tudományosan igazolt tény, hogy a terhesség alatt nem kezelt fogágybetegség összefüggésben van a koraszüléssel , illetve a kisebb súlyú újszülött születésével is, ezért mindennél fontosabb a korai diagnózis és kezelés.
Dohányzók
A rendszeres dohányzás nagymértékben elősegíti a fogágybetegség kialakulását, mert a káros szenvedély nagyobb mennyiségű plakk-képződéssel jár a fogak felszínén. Ráadásul a forró, irritatív, mérgező anyagokat tartalmazó füst szárítja is a szájon belüli szöveteket.
Magas stresszben élők
A szervezet a nagyon erős stresszhatásokra védekező mechanizmusként gyulladással reagálhat: ez nagyon gyakran a fogíny gyulladásával jár. A kutatók feltételezése szerint ebben a kortizonnak (stresszhormon) lehet szerepe, mert a hormon elnyomhatja az immunrendszert is, ami elősegíti a szájüregben a baktériumok elszaporodását.
Fogászati implantátumok "tulajdonosai"
A speciális implantátumok porózus bevonata jobb hatásfokú tapadást biztosít a csonthoz, az osseointegráció (három hónapos gyógyulás) szempontjából előnyös. Ez az érdesség azonban hátrányokkal is jár: fokozza a baktériumok kezdeti megtapadásának esélyét. Ez utóbbi a kutatások szerint már az implantátum beültetését követő 30 percen belül megkezdődik, ennyi elég a baktériumoknak és szaporodásnak indulnak.
Cukorbetegek
A cukorbetegek nyálelválasztása jellemzően csökkent, a nyál alacsony pH-értéke és a fogak természetes öntisztulása így romlik, fokozódik a foglepedék- és fogkőképződés, mely ínygyulladást okoz.
Idős korosztály tagjai
Az ínybetegség kialakulásának esélye az életkor előrehaladtával nő. Ezt mi sem jelzi jobban, hogy 50-55 éves kor fölött csaknem minden második ember szenved tőle. És hogy miért fogékonyabbak erre az idősebbek? Jellemzően általános egészségügyi állapotuknak, a leromlott védekezőképességnek, a csökkent nyáltermelésnek és egyéb, szociális tényezőnek köszönhetik.