Fogkefe: elektromosat vagy kézit?

Már gyermekkorában mindenki megtanulja, hogy a fogmosás nagyon fontos napi tevékenység. Nem mindegy azonban, hogy mivel mosunk fogat!

Sokan azt gondolják, hogy ha legalább napi kétszer megmossák a fogukat, akkor mindent megtettek annak érdekében, hogy a saját fogaik sokáig álljanak szolgálatukban. Tévhit azonban, hogy ennyi elég! Ha nem megfelelően választjuk ki a fogkefénket, akkor még kárt is okozhatunk magunknak!

Milyen fogkefét válasszunk?

Hogyan válasszunk jó fogkefét?
Hogyan válasszunk jó fogkefét? Fotó: 123rf

  • A fogmosás a fogkefe helyes kiválasztásával kezdődik. A legjobb választás a kis fejű és lekerekített végű típus, hiszen sok apró és nehezen elérhető helyre kell eljutnunk vele.
  • A következő fontos szempont a sörte keménysége: normál körülmények között közepes szálerősségűt válasszunk. A kemény sörtéjű fogkefe és a helytelen fogmosási technika találkozása fognyaki kopásokat eredményez, melynek az érzékenységen és az esztétikai látványon túl komolyabb következményei lehetnek: ezekben a résekben könnyen lerakódik az ételmaradék és a lepedék, mely fogszuvasodáshoz vezet. A lágy sörtéjűeket pedig fogászati műtét után javasolják.
  • Az sem csak reklámfogás, hogy a fogkefe feje rugalmasan mozogjon, hiszen ez is a fog kíméletes ápolását segíti elő.
  • Nem is gondolnánk, hogy a fogkefe szárának kiválasztása is a feladatunk: legyen csúszásmentes, és kényelmes fogású.
  • A legideálisabb, ha a használat megkezdése előtt a fogkefe sörtéi szárazak. Ezt úgy tudjuk leginkább garantálni, ha két fogkefénk van otthon, és azokat felváltva használjuk.
  • Új fogkefénket egy napig áztassuk langyos, sós vízben, majd öblítsük le. Ezt a műveletet hetente megismételhetjük.
  • A fogkefét legalább három havonta cseréljük, mert a sörtéi elkopnak, és a fogmosás hatékonysága ezáltal csökken.

Tudta?

  • az első fogkefét Münchenben gyártották 1793-ban
  • Magyarországon évente átlagosan egy fogkefét és két tubus fogkrémet használunk el, ami igen kevés, hiszen fogkefét például három havonta kellene cserélni
  • a magyarországi fogmosási statisztikák szerint az csupán az emberek 12%-a mos háromszor fogat naponta, 47%-uk kétszer, 6%-ukra pedig jellemző, hogy napok, hetek hónapok telnek el két fogmosás között
  • influenzás megbetegedés, vagy légúti fertőzés után érdemes fogkefét cserélni, mert újra megfertőződhetünk a fogkefében megtelepedett baktériumok miatt
  • 5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

    Hagyományos, vagy elektromos?

    Sokakban felmerül a kérdés, hogy a hagyományos vagy az elektromos fogkefe a hatékonyabb. Erre egyszerű a válasz: mindkettő ugyanolyan hatékony, ha a megfelelő technikával mossuk a fogunkat.

    Az elektromos változat sokak számára azért vonzó, mert kevesebb erőfeszítéssel is jól meg tudjuk mosni a fogunkat. Míg hagyományos esetben kis kézügyesség szükséges ahhoz, hogy körkörös mozdulatokkal tisztítsuk a fogakat, addig az elektromos módozatnál elegendő, ha a fogsorunkra ráhelyezzük a fogkefe fejét, mely elvégzi helyettünk a munka dandárját.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +6 °C
    Minimum: -1 °C

    Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.