Sokan öblítenek fogmosás után, helytelenül: ez ugyanis szuvasodáshoz vezethet. A fluoridos fogkrém értelme ugyanis pont az, hogy hagyjuk megülni maradványait a fog felületén. A fluorid erősíti a fog felületét, így az képes lesz jobban ellenállni az ételből érkező savaknak.
Epret fogyasztani nem csak azért jó, mert isteni íze van, hanem azért is, mert almasavat tartalmaz, aminek enyhe fehérítő hatása van. Azt viszont érdemes azt is tudnunk, hogy ha sok sötétebb színű bogyót eszünk (például áfonyát vagy cseresznyét), azok a teához, kávéhoz vagy vörösborhoz hasonlóan megfesthetik fogainkat.
Tanácsos a fogselyem használata is legalább naponta egyszer: nemcsak az ételmaradványoktól szabadulhatunk meg, hanem azoktól a baktériumoktól is, amelyek fogbetegségeket okozhatnak.
Ugyanezért tanácsos evés előtt mosni fogat, nem pedig utána. Ugyanis ha nem mosunk evés előtt fogat, akkor a fogainkon élősködő baktériumok kapcsolatba lépnek az étel cukortartalmával, és savat termelnek. Ne feledjük: a fogmosás legalább annyira szól a baktériumok eltüntetéséről, mint magáról a tisztításról. A legfontosabb az, hogy lefekvés előtt mindenképpen mossunk fogat, hogy alvás közben ne szaporodjanak el szánkban a baktériumok.
Olyan tanácsokat gyűjtöttünk össze, amelyeket a fogorvosok is követnek
A cukorbetegeknek vigyázniuk kell
A cukorbetegség és az ínyproblémák szoros kapcsolatban vannak egymással. Cukorbetegként kifejezetten óvatosnak kell lenni a szájhigiéniájával kapcsolatban, mert nagyobb eséllyel fordulhat elő ínyprobléma, ami vércukorproblémákhoz és egyéb szövődményekhez is vezethet.
Tisztítás közben nyelvünket is meg kell mosni , az azon keletkező plakettréteg hatására ugyanis könnyen lehet rossz a lehelet és alakulhatnak ki ínyproblémák. Tisztíthatjuk nyelvünket fogkefével vagy különleges nyelvtisztítóval is: a lényeg az, hogy ne legyen túl erős a mozdulat.
Ami a szánkban történik, utalhat arra is, hogy testünkben mi zajlik éppen. A vérző íny például a hormonokkal lehet összefüggésben (főleg a terhesség alatt), ritkább esetekben leukémiára vagy májproblémákra is utalhat. A szájfekély pedig vas- és B-vitamin hiányra utalhat, míg a kiszáradt száj pedig egy esetleges gyógyszer mellékhatása is lehet.