A fogselyem nagyon hatékony eszköz a fogak közötti lepedék és egyéb szennyeződések, ételmaradványok eltávolításában, ilyen módon pedig a jó szájhigiénés rutin fontos része. Naponta egyszer feltétlenül javasolt tehát fogselyemmel megtisztítani a fogközöket. Célszerű ezt este, lefekvés előtt megejteni, éjszaka ugyanis lecsökken a nyáltermelés, így a baktériumok is könnyebben el tudnak szaporodni a szájüregben. E kockázatot jelentősen csökkenthetjük, ha alvás előtt megszabadulunk a nemkívánatos elemektől. Fontos persze hangsúlyozni, hogy a fogselymezés nem helyettesíti a napi kétszeri fogmosást, sőt, a kettő együtt nyújtja a legbiztosabb védelmet. A fogselyemhasználat valójában abban segít, hogy elérjük vele azokat a szűk helyeket, amelyekhez a fogkefe sörtéivel nem férünk hozzá.
A fogselymezés helyes technikája a következő lépésekből áll a Clevelandi Klinika útmutatója szerint:
- Vágj le egy körülbelül 30-40 centiméteres darabot a fogselyemről, majd mindkét végét tekerd a két középső ujjad köré. A kettő között hagyj pár centimétert, amelyet majd használni tudsz a tisztításhoz.
- A kimaradó szakaszt mindkét oldalról fogd meg a mutató- és a hüvelykujjaddal úgy, hogy nagyjából két centiméter maradjon középen szabadon.
- Ezt a rövid szakaszt aztán óvatosan, lassan mozgasd be két fog közé. Ha átjutott a legszűkebb ponton, feszítsd rá ívesen úgy az egyik fogra, hogy a szél C alakban ölelje azt körbe.
- Amint ez megvan, kezd el előre-hátra mozgatva felfelé húzni a fogselymet a fog felületén, majd ugyanezt tedd meg lefelé is. Ügyelj rá, hogy a szál feszüljön, de ne alkalmazz túl sok erőt sem, nehogy sérülést okozz. A fogselyemnek az ínyvonal alá is be kell érnie, de ismételen csak vigyázva arra, hogy a fogínyt ne vágjuk meg vele. Ha a fogköz egyik oldalával végeztünk, dörzsöljük át a szomszédos fog szemközti oldalát is.
- A műveletet minden fogunk mindkét oldalán meg kell ismételni. Amint végeztünk egy fogközzel, csévéljük tovább a szálát a középső ujjaink között, hogy a következő fogköz tisztítását egy tiszta szakasszal kezdhessük meg.
Melyek a leggyakoribb hibák a fogselyemmel?
Bár a fogselyemhasználat fontos szájüregi egészségünk megőrzéséhez, néhány óvatlan mozdulattal, illetve a nem megfelelő technikával sok problémát is okozhatunk. A purewow.com dr. Michael J. Wei fogorvos segítségével gyűjtötte össze a leggyakrabban előforduló hibákat, amelyeket mindenképpen érdemes tudatosan elkerülni.
- Nem elég hosszú a szál: mint ugye említettük, érdemes legalább 30-40 centiméter fogselymet levágni a fogköztisztításhoz. Ez egyrészt lehetőség ad arra, hogy minden fogközt tiszta szálszakasszal takarítsunk meg, másrészt így biztosabban meg tudjunk fogni az eszközt, annak mindkét végét alaposan rátekerve mutatóujjainkra.
- Elmarad a csévélés az új fogköz előtt: maradva az előző pontnál, gyakori hiba, hogy miután végeztünk egy fogköz tisztításával, a következő előtt nem csúsztatjuk tovább a fogselymet az ujjaink között. Így viszont fennáll a veszély, hogy csak a baktériumok terjedését segítjük fogról fogra.
- Nem ér be a fogselyem az ínyvonal alá: tisztítás közben a fogselyem szálát be kell vezetni egészen az ínyvonal alá, hogy onnan is eltávolítsuk a szennyeződéseket. Fontos persze, hogy eközben maga az íny ne sérüljön. Ezzel együtt nem elegendő, ha kizárólag a fogainkat dörzsöljük végig.
- Kimaradnak a hátsó fogak: elülső fogainkat nyilvánvalóan kényelmesebben meg tudjuk tisztítani, ez azonban nem ok arra, hogy a hátsó őrlőfogakról megfeledkezzünk. Ezek ugyanúgy tisztításra szorulnak, szánjunk tehát kellő időt rájuk.
- Elmarad az öblítés: miután végeztünk a fogselymezéssel, nem szabad kihagyni az öblögetést, végezzük azt akár vízzel, akár szájvízzel. Ez segít ugyanis eltávolítani a fellazult lepedéket. A fogorvos szerint az a legjobb, ha először a fogselymet használjuk, majd öblögetünk, végül fogat mosunk este.