"A nagy mágneses térerejű (7 Tesla) MR-vizsgálatok higanyt szabadíthatnak fel az amalgámtömésekből. Az amalgámos fogtömések anyagának mintegy 50 százaléka higany, amelynek egyre több toxikus hatása ismert" - írta meg korábban az új szabályozással kapcsolatban a PharmaOnline szakmai hírportál. A Népszava értesülései szerint az így előállt helyzet miatti szükséges intézkedésekről hamarosan levélben kapnak értesítést a magyarországi fogorvosok az ÁNTSZ-től.
A közfinanszírozott fogorvosi rendelőkben jelentősen ritkult az elmúlt évek során az amalgám felhasználása: az egészségbiztosítási pénztár adatai szerint 2008 és 2013 között 420 ezerről 220 ezerre csökkent az ilyen ellátásban részesülő betegek száma. Emellett a magánrendeléseken is egyre kevésbé alkalmazzák a problémás anyagot. Valódi gondot jelenleg inkább a régi tömések szabályos eltávolítása jelent. Ahhoz ugyanis szükség van arra, hogy a fogorvosi székeket egy speciális géppel, úgynevezett amalgámszeparátorral szereljék fel.
A szűrőberendezés beépítésének költsége esetenként meghaladhatja az egymillió forintot, ami jelentős megterhelést jelent a praxisok számára. Mindez csak még tovább fokozza az ágazatban kialakult feszültséget, az alapellátásban dolgozók finanszírozását ugyanis továbbra sem rendezte megnyugtató módon az állam. A Népszavának nyilatkozó Nagy Ákos keszthelyi fogorvos szerint állami segítség nélkül a közellátásban dolgozó szakemberek biztosan nem lesznek képesek teljesíteni az előírások jelentette fejlesztési kötelezettséget. A fogorvosi kamara becslése szerint nagyjából 7 milliárd forintra lenne szükségük az uniós szabály alkalmazáshoz.
A kormányzat ősszel fogja felmérni, hogy az érintett mintegy 6000 fogorvosi praxisban megtalálható-e a szükséges eszköz, amelynek feladata, hogy megakadályozza az eltávolított amalgámos tömések ártalmatlanítás nélküli környezetbe jutását.