Gyermekkorban a koponya méretnek megfelelő nagyságú és számú foga van mindenkinek, és ez cserélődik ki a koponya növekedésével egy időben nagyobb számú és méretű fogakra. A maradó fogak száma 32, vagyis tizenkettővel több a tejfogaknál. Az első maradó fogak az úgynevezett "hatosok" (4 darab) a tejfogsor végén kb. 6 éves kor körül jelennek meg. Éppen ezért, mivel nem előzte meg fogkiesés, sokan tejfognak gondolják és nem fordítanak kellő figyelmet a tisztítására és megőrzésére. Ezek az első maradó őrlőfogak nagyon fontosak, mert ezek köré épül a fogív többi része, ezek biztosítják a rágást a fogváltás alatt, és életünk végéig működésben kellene maradniuk. A ténylegesen látható fogváltás az alsó metszőkkel folytatódik, majd többé-kevésbé meghatározott sorrendben halad végig: kb. 8 éves korig az alsó-felső metszők (összesen 8 darab), majd 9 éves kor után a kisőrlők és a szemfogak (összesen 8+4), ezt követően a sor végén a második nagyörlők, a hetesek (4 darab), végül a bölcsességfogak (4 darab) előtörésével fejeződik be. Ez utóbbinak a megjelenési idejét a helyhiány lényegesen befolyásolhatja, az is előfordul, hogy az állcsontban rekednek. A fogak fenti előtörési sorrendje átlagos, ettől egyéni eltérés lehetséges. Megfigyelhető, hogy akinél az első tejfogak később jelentkeznek, ott a fogváltás is később zajlik.
A fogak előtörésekor fokozott nyálképződés jelentkezik. A nyálcsorgás miatt a szájzugban a bőr felázik, ami befertőződhet és szájzug gyulladás alakul ki. Ezzel érdemes a fogorvost felkeresni.
Egészséges gyereknél a fog kiesése nem jár fájdalommal, és alig-alig vérzik. A sokáig erősen mozgó fog irritálhatja a fogínyt, ami megduzzad és érzékenyebbé válhat. Ez csak a fog eltávolításával szűnik meg.
Normális esetben a tejfog gyökere felszívódik és a fogacska kiesik. Ezzel egy időben, vagy kicsit később a feszes íny alól kibújik az új fog éle, vagy csücske.
Ritkán előfordul, hogy a kemény ínyen, ahol a fog várható, kékes sötét folt látható. Ez egy kicsi bevérzés, amit a várható fog okoz. Amennyiben nem jár lázzal, vagy vörös, fájdalmas duzzanattal, akkor magától megoldódik a fog előtörésével.
Az örlőfogak felületének egy részét előtörés közben még íny takarhatja. Ilyenkor erős rágással, dörzsöléssel siettetni lehet az íny visszahúzódását. Ennek ellenére előfordul, hogy a fog és a fogíny között tasak képződik, amiben pang a nyál és az ételmaradék. Mivel nem jól tisztítható, befertőződhet, megduzzadhat, ráharapásra erősen fájdalmassá válhat. Ennek ellátása fogorvosi beavatkozást igényel.
Fogváltásnál gyakori kép, különösen az alsó metszőknél, hogy a tejfogak mögött második sorban bújnak elő az újak. Ezt leggyakrabban helyhiány okozza, de ha van elegendő hely, akkor a tejfog eltávolításával szépen a helyükre állhatnak. Feltétlenül gyermekfogorvos, illetve fogszabályozó orvos feladata eldönteni, kell-e fogszabályozó kezelés.
Nem mindig tudja saját helyét elfoglalni az a maradó fog, aminek elődje balesetet szenvedett, elhalt, letöredezett tejfog vagy gyökérmaradék. Ha a korán kihúzott tejfog helyét nem tartották fenn valamilyen fogszabályozó készülékkel, akkor a várható fog helyére besorakoznak a szomszédok, lemarad az állkapocs fejlődése ezen a területen, és az új fog teljesen rendellenes helyen jelenik meg. Gyakran csak a fogváltás idején tűnik fel a baj, és ekkor a megoldás rendkívül nehéz feladattá válik a fogszabályozó orvos számára. Nagyfokú torlódási hajlamra mutat, ha két kiesett tejfog helyét csak egy maradó fog foglalja el. Erre feltétlenül oda kell figyelni és a fogszabályozó kezelést idejében meg kell kezdeni!
Ha a kiesett tejfog után fél-egy éven belül nem jelenik meg új fog, érdemes megvizsgálni mi az oka. Akadály lehet egy vagy több számfeletti fog, de az is előfordul, hogy nincs meg a megfelelő számú fogcsíra. Ezeket rtg. Vizsgálattal könnyen meg lehet állapítani. Fogazati rendellenességre kell gondolni akkor is, ha a tej örlők elkezdenek "süllyedni" vissza az ínybe, vagy ha a tejfog túl sokáig a helyén marad, nem cserélődik le a többivel idejében. Az okok tisztázása és ellátása fogszabályozó orvosi feladat. IV. évf. / 7. szám.