Szájüregi problémákat és más betegségeket is okozhatnak a cukros italok – figyelmeztetett Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer.
Nem mindegy, milyen a nyálösszetételünk
A News Medical cikkére hivatkozva azt írták, hogy egy kutatócsoport nemrégiben azt vizsgálta, hogy a cukorban gazdag italok – például a gyümölcslevek és a szénsavas üdítők – milyen hatással vannak a nyálmikrobiótára. A szájüregi mikrobiom ugyanis több mint 700 baktériumfajból, valamint gombákból, vírusokból és egyéb mikroorganizmusokból tevődik össze, ha pedig az összetétel megváltozik, az komoly problémákhoz vezethet.
Nő a savtermelő baktériumok mennyisége
A vizsgálatban résztvevő alanyok mindegyike több mint egy doboz gyümölcslevet vagy üdítőt fogyasztott el minden nap. A kutatók azt látták, hogy a cukros italok fokozott fogyasztása a savtermelő baktériumok mennyiségének növekedésével jár együtt, valamint jelentősen megváltoztatja a szájüregi mikrobiom összetételét is.
Mindez különféle betegségekre – például fogágybetegségre, illetve más szájüregi problémákra is – hajlamosíthatja a fogyasztókat. Akár még cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek és bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásához is hozzájárulhat.