Gyógynövények, melyek segíthetnek fogínygyulladás esetén

Fáj, vérzik és duzzadt a fogínye? A gingivitis, azaz a fogínygyulladás sokunk életét keseríti meg. Erdők-mezők patikája azonban ilyenkor is segítségünkre lehet, ha tudjuk, milyen gyógynövények enyhíthetik panaszainkat.

Mi a teendő fogínygyulladás esetén?

Hogy kezelni tudjuk panaszainkat, előbb tisztában kell lennünk azzal, hogy mivel is állunk szemben. A gingivitis ismeretéhez pedig előbb szájüregünk működését és berendezését kell kicsit közelebbről megismernünk.

Fogínygyulladás esetén gyorsan kell cselekedni
Fogínygyulladás esetén gyorsan kell cselekedni

Szájüregünkben felnőtt korunkra összesen 32 fog nő ki, melyek részei a fogkorona, fognyak és foggyökér. A fogíny a fognyak és a korona találkozásáig borítja a fogat, hozzájárulva annak rögzítéséhez. A fogak és az íny találkozásánál lepedék (plakk) halmozódhat fel, mely gazdag baktériumflórának ad otthont. Egészséges szájüregben ezek a baktériumok folyamatos immunválaszt stimulálnak, sőt kordában tartják a káros (patogén) baktériumokat. Ha azonban - a nem megfelelő szájhigiénia miatt - felgyülemlik a lepedék, annak összetétele megváltozik, a káros baktériumok túlsúlyba kerülnek, és komoly fogínygyulladást válthatnak ki.

A fogínygyulladás tünetei

Ilyenkor a fogíny nyálkahártyája megduzzad, élénkpiros színű, és fájdalmas lesz, valamint eleinte csak érintésre, később spontán módon is vérezni kezd. Ez a folyamat megfelelő szájápolással még visszafordítható, de ha nem teszünk semmit, a fognyak és íny közti rés kimélyül, a baktériumok bejutnak ide is. A gyulladás a fog gyökere mentén leterjed, és fogágygyulladást (parodontitis) okoz. A folyamat előrehaladtával kialakul a fogínysorvadás , az ép fogak meglazulnak: ez végül a fogazat elvesztésével jár.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha már baj van

A fogínygyulladást az előbb felsorolt tünetekből könnyen felismerhetjük, legelső jele tehát fogíny vérzése , például fogmosás közben, az egészséges fogíny ugyanis nem vérzik. Kezdetben ez a legfontosabb jel, ami arra utal, hogy baj van: ha ilyenkor észbe kapunk, és elkezdjük a megfelelő szájápolási termékek és gyógynövények következetes alkalmazását, megelőzhetjük a fogínysorvadást.

Ezt úgy érhetjük el, ha a lepedéket mindennap alaposan eltávolítjuk. Sajnos sokan nem elég gondosan és nem megfelelő ideig mossák fogaikat, így gyakran plakk-rezidumok maradnak vissza. Ezért jó minőségű szájöblítők és a fogkrémek használata ajánlatos.

Ennek az úgynevezett kémiai plakkgátlásnak hatékonynak kell lennie a kórokozó baktériumokkal szemben, anélkül, hogy károsítaná az egészséges, fiziológiás szájflórát . Ugyanakkor nem lehet mellékhatása, és a jótékony hatását hosszú időn át meg kell őriznie. A célnak tökéletesen megfelelnek a gyógynövényeket tartalmazó szájápoló készítmények, de használhatunk a gyógynövényeket is.

Gyógynövények fogínygyulladás esetére

A természet patikája a fogínygyulladásra is nyújt megoldást. Nézzük, mely gyógyfüvektől remélhetünk segítséget!

  • Kakukkfű: száj és garatüreg gyulladásos betegségeinek kezelésére a vízben oldott kakukkfűolajjal való gargalizálást ajánlják
  • Kamilla: már a Karoling-korban készítettek a szerzetesek kamillaolajat, amellyel a gyulladt fogínyt öblögették
  • Körömvirág: nemcsak a bőr ápolására alkalmas, hanem gargalizáló oldatával szájűri problémáinkon is segít
  • Lándzsás útifű: ínygyulladáskor teáját gargarizáló oldatként használhatjuk
  • Mályva: szintén jó öblögető oldat készíthető belőle
  • Martilapu: tudományosan elismert a martilapulevél alkalmazása a száj-és garatüreg nyálkahártya-gyulladásainak kezelésére
  • Rózsa: meglepő, de ez az illatos virág nemcsak a hősszerelmesek barátja, enyhe szájnyálkahártya-gyulladásunkat is csillapítja, ha rózsasziromteával gargarizálunk
  • Szegfűszeg: olaja gyulladáscsökkentő, sőt még a fogfájást is enyhíti. Nyálkahártya-gyulladások kezelésére 5-10 százalékos szegfűszegolajat egy alapolajjal, pl. olívaolajjal hígítanak. A fogászatban legfeljebb 30 százalékos olajat használnak.
  • Mentafajok: öblögetőszerként a szájüreg fertőtlenítői, nyálkahártya-gyulladások gyógyszerei
  • Zsálya: olaja elpusztítja az ínybetegségeket okozó baktériumokat
  • A ratániagyökér és a mirha csersavat tartalmaznak, mely vérzéscsillapító hatású, a csersav ugyanis kötésbe lép a fogíny fehérjéivel, elállítja a vérzést és megakadályozza a baktériumok bejutását azáltal, hogy áthatolhatatlanná teszi szöveteket.

Használatuk

Az említett gyógyfüveket használhatjuk önmagukban, vagy keverékként kombinálva gargarizáló oldatként, illetve fogkrémek vagy egyéb szájápolási készítmények formájában. A következőkben egy gargarizáló oldat receptjét olvashatjuk.

Fogíny-, száj-, torokgyulladás, fogínysorvadás öblögetésére egyenlő arányban:

  • apróbojtorjánfű
  • bodzavirág
  • fehérmályvalevél
  • áfonyalevél
  • kakukkfű
  • kerekrepkényfű
  • kamillavirág
  • zsályalevél
  • vadgesztenyelevél
  • cserszömörcelevél

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.