De mi van akkor, ha a helytelen fogmosási szokásaink miatt valójában nem is teszünk magunknak olyan jót? A leggyakoribb hibákat gyűjtöttük össze.
Elkapkodjuk a fogmosást. A legtöbb ember közel sem tölt elég időt a fogmosással: a szakemberek szerint két-három percig kellene fogat mosni, de a felmérések szerint nagyon kevesen mossák a fogukat ténylegesen ennyi ideig - a legtöbben egy perc alatt letudjuk a fogmosást. Állítsuk be a telefonunkat, vegyünk egy kis homokórát vagy konyhai órát, esetleg vásároljunk olyan elektromos fogkefét, amely jelzi, ha letelt a javasolt idő!
Nem figyelünk arra, amit csinálunk
Egyszerre csak néhány fogra koncentráljunk, és a fogak hátsó részeiről, illetve a rágófelületről se feledkezzünk el! A fogkefét ne nyomjuk túl erősen a fogra - különösen akkor legyünk kíméletesek a fogainkhoz, ha hajlamosak vagyunk a fogak összeszorítására vagy a fogcsikorgatásra .
Nem megfelelő kefét használunk
A megfelelő fogkefe puha vagy nagyon puha sörtéjű, ezek ugyanis nem károsítják a fogínyt, szemben a közepesen kemény vagy kemény sörtéjű fogkefékkel. Bizonyos esetekben (például koronák, pótlások vagy fogszabályzó esetén) a szakorvos különleges kefék használatát is javasolhatja, ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Szintén sokan elfeledkeznek arról, hogy a fogkefét nem árt rendszeresen, nagyjából háromhavonta cserélni. A fogkefe ugyanis nagyszerű táptalaj a különböző baktériumok számára, meleg és nedves környezetben tartjuk, és ahogy szétnyílnak a szálak, közöttük még jobban elszaporodhatnak a kórokozók. Ezeket pedig minden fogmosáskor "visszaszállítjuk" a szánkba.
Nem használunk fogselymet és szájvizet
Bármennyire is hatékonyak és alaposak vagyunk fogmosáskor, a fogak közötti területet nem tudjuk eléggé kitisztítani fogselyem nélkül. Két fog között tapadnak meg a legkönnyebben az ételmaradványok, itt szaporodnak el a kórokozók és ezen a területen alakulhat ki a legkönnyebben a fogszuvasodás .