A foglepedékben találhatóak olyan baktériumok, amelyek szénhidrátokkal táplálkoznak, - ezek az energiaforrásaik - és a lebontási folyamat eredményeként savat termelnek. Ez a sav aztán először meglágyítja a fogzománcot, amely így sérülékennyé válik, később pedig ki is lyukasztja azt, azaz létrejön először az erózió, később pedig a fogszuvasodás.
A jó fogkrém titkos összetevői
Fluorid
A fluorid, - amely bizonyítottan csökkenti a fogszuvasodás gyakoriságát - 60 évvel ezelőtt lett a fogkrémek alkotórésze. Elsősorban a sav termelését és a baktérium továbbszaporodását akadályozza meg.
Kalcium-karbonát
A kalcium-karbonát megfelelő kalciumforrást biztosít a fogzománc ásványi anyagokkal való feltöltéséhez.
Arginin
Az arginin egy olyan aminosav, amelyet évek óta használnak a gyógyászatban, és számos élelmiszerben, például a tojásban, a vörös- és szárnyashúsban, a tejben és tejtermékekben, a zöldségekben, a hüvelyesekben, valamint a gabona- és diófélékben is megtalálható. Az arginin emellett az emberi szervezetben előforduló természetes fehérjékben is jelen van. A nyál egyik fontos alkotóeleme, amely segít a fogszuvasodás megelőzésében.
A fogkrémek a kalcium és fluorid tartalmuknak köszönhetően erősítik a fogzománcot. A cukorsav-semlegesítő fogkrémek közvetlenül a foglepedékben semlegesítik a cukorból származó savakat, amelyek a probléma első számú okozói. Így már a lehető legkorábbi pillanatban is sikerül közömbösíteni a fogakra ártalmas savakat.