A fogászati kezeléseket alap- és szakellátási csoportokba osztják. A fogászati alapellátás beutaló nélkül, a fogászati szakellátás (szájsebészet, fogszabályozás, fogágybetegségek kezelése, gyermekszakellátás, fogászati röntgen) beutalóval vehető igénybe. Az ingyenes, társadalombiztosítási támogatással igénybe vehető ellátásokat a lakóhely (tartózkodási hely) szerint illetékes, területi ellátási kötelezettséggel rendelkező fogorvosi szolgálatnál vehetjük igénybe, és ők kötelesek is ellátni a körzetbe tartozókat. Ugyanakkor lehetőség van másik, nem „körzetes” fogorvoshoz is fordulni, amennyiben ő a kezelésünket vállalja. Ebben az esetben sem kell fizetnünk.
Az ingyenes, térítésmentes fogászati ellátás igénybevételéhez TAJ-kártyára és személyazonosító okmányra van szükség.
A teljes körű fogászati alap- és szakellátás térítésmentesen igénybe vehető 18 éves korig (illetve a középiskola, szakképző iskola nappali tagozatán folytatott tanulmányok ideje alatt), 62 éves kor felett, valamint a várandós kismamáknak a szülést követő 90 napig. Ezekben az esetekben a fogtechnikai költségeket, például a fogszabályozó eszközt az ellátottnak kell fizetnie, de a fogorvosi kezelés térítésmentes.
A nem biztosított személyek (például a diplomáciai testület külföldi állampolgár tagja vagy külföldi állampolgár alkalmazottja) a társadalombiztosítási szabályok szerint csak az egészségbiztosítási ellátásokra szerezhetnek jogosultságot a társadalmi szolidaritás alapján, mert bár saját maguk nem fizetnek járulékot, nem maradhatnak egészségügyi ellátás nélkül. Náluk csak a fogászati sürgősségi ellátás térítésmentes.
Térítésmentes a fogászati sürgősségi ellátás a fogorvosi ügyeleteken. A sürgősségi ellátások körébe tartozik a fogak friss baleseti sérüléseinek elsődleges ellátása (visszahelyezés, sínezés, gyógyszeres kötés, foghúzás); a fogból kiinduló gyulladások ellátása, a fog üregének megnyitása, foghúzás ; fogmedergyulladás, bölcsességfog körüli gyulladt lágyrészszövetek kezelése; a szájüregen belüli tályog megnyitása; nyelést vagy/és légzést akadályozó idegentest eltávolítása; a szájnyálkahártya és az ajak akut gyulladásos megbetegedéseinek gyógyszeres ellátása; állkapocs-ficam visszahelyezése; frissen tört állcsont nyugalomba helyezése; a háromosztatú ideg által kiváltott roham helyi érzéstelenítéssel történő csillapítása; bármilyen eredetű szájüregi vagy szájüreg környéki vérzés csillapítása.