Az emberek túl sok időt töltenek el a legkönnyebben elérhető fogak mosásával, míg a legkevésbé elérhetőeket alig érintik - derül ki a GlaxoSmithKline kutatóinak vizsgálatából a Fogászati Kutatók Nemzetközi Szövetségének (IADR) találkozóján.
"Fel kell hívni a fogászati szakértők figyelmét arra, hogy egy hatékonyabb fogmosási technikára tanítsák meg az embereket" - közölte Jonathan Creeth, Ph.D.
Creeth azért vizsgálta meg, hogyan befolyásolja a fogmosással eltöltött idő a fogkövet, mert meglepően kevés tanulmány készült a témában. A felmérések többsége bizonyos speciális termékek, például elektromos fogkefék letesztelésére fókuszáltak. "Nem találtunk egyetlen olyan vizsgálatot sem, amely a hagyományos fogkefe használata során nézte a fogmosási idő és a fogkő kapcsolatát az átlag lakosság körében."
A közegészségügyi szervezetek legtöbb irányvonala két perces fogmosást javasol, ám a felmérések szerint az emberek átlagosan körülbelül 45 másodpercig mosnak fogat. Hogy kiderüljön, mekkora különbséget jelent a fogmosással eltöltött idő tipikus körülmények között, Creeth és munkatársai 47 önkéntest toborzott össze, akiket megkértek, hogy 24 órán keresztül ne mossanak fogat, majd ezután megmérték a fogkő mértékét.
Ezután puha fogkefét adtak nekik, valamint egy nemrég kifejlesztett fogkrémet, és megkérték őket, hogy saját szokásuk szerint mossanak fogat - de változó ideig, 30 másodperctől 180 másodpercig. Megkérték őket, hogy osszák be az idejüket úgy, hogy minden kvadránsra ugyanannyi idő jusson. A résztvevőket véletlenszerűen osztották be az eltérő fogmosási időkre, majd másik időcsoportba is kerültek.
Ahogy az várható volt, minél hosszabb ideig mostak fogat a résztvevők, annál több fogkövet távolítottak el. Összességében 26 százalékkal több fogkövet mostak le fogukról, ha három percig mostak fogat, mintha csupán 30 másodpercig. A görbe ezután azonban ellaposodott: ahogy közelítettek a három perchez, másodpercenként egyre kevesebb fogkövet távolítottak el. "A megmaradó fogkövet nehezebb eltávolítani"- közölte Creeth.
A kutatók szerint a hosszabb ideig fogat mosó résztvevőknél kevesebb olyan terület volt, amelynél fennállt a komoly fogkő kockázata, ám amikor a kutatók közelebbről is megvizsgálták az adott területeket, drámai különbséget találtak a fogmosási idők között. Általánosságban a nyelvi és az elülső felületeknek használt kevésbé az, ha a résztvevők több ideig mostak fogat. Ugyanez volt a helyzet a nyelvi hátsó fogak esetében is. Sőt, a középnyelvi hátsó fogak számára egyáltalán nem volt hasznosabb a hosszabb fogmosási idő.
"Meglepő mintázatot fedeztünk fel" - közölte Creeth. "Kimutattuk, hogy a könnyen elérhető területeken a fogmosási idő szinte semmit nem befolyásol. A kevésbé elérhető területeken szintén nem jelent különbséget, ám eltérő okból. A könnyen elérhető területeken a fogkő 30 másodperc után már eltűnik. A nehezen elérhető területekhez a fogkefe el sem ér."
A kutatási eredmények azt sugallják, hogy a fogászati szakértők nem magyarázzák el pácienseiknek a megfelelő fogmosási technikát, vagyis hogy minden fogat (még a leghátsókat is) keféljenek alaposan körbe. "A legtöbbet a jól látható fogakat mossuk" - teszi hozzá Creeth.
A fogkő eltávolító szakértők egyetértettek Creeth előadásával. "Vannak olyan területek, amikhez nehezen férnek hozzá az emberek" - közölte Sylvia Santos, a Johnson & Johnson kutatója, aki korábban higiénés tanácsadóként is dolgozott. "Ez általában a helytelen technika miatt van." Szerinte további kutatásokra van szükség a fogmosási technikák területén. "A 60-as 70-es évek óta nem készültek ilyen témájú vizsgálatok."
Animáció: HáziPatika.com