A baktérium egy gyulladásos jelátviteli anyagot, az interleukin-10-et (IL-10) termeli, ezzel képes gátolni az immunrendszer T-sejtjeinek funkcióját, ami nagymértékben rontja a mikrobák elleni reakciót. A téma azért is kiemelt jelentőségű, mert a fejlett világban, például az Egyesült Államokban az 50 éven felüliek fele küzd ínygyulladással.
Jannet Katz professzor és munkatársainak eredményei felhívják a figyelmet a Porphyromonas gingivalis okozta fertőzés kezelésének és megelőzésének fontosságára.
A vizsgálat során kísérleti egereket tettek ki a baktérium hatásának, és az izolált sejteket IL-10-ellenes antitestekkel kezeltek, ezeket kezeletlen sejtekkel vetették össze. Megállapították, hogy a kezelt sejtekben megnövekedett egy gyulladásos sejtválaszt mutató anyag, a gamma-interferon termelése, míg a kezeletlen sejtekben ilyen növekedés nem volt.
Ez alátámasztani látszik, hogy a károsodott reakciót a baktériummal való találkozás okozta, vagyis fertőzés esetén érdemes mihamarabb megkezdeni az antibiotikumos kezelést. A munka továbbá megmagyarázza azt is, hogy a Porphyromonas_gingivalis okozta fertőzés milyen módon vezet krónikus gyulladáshoz.