Amikor a kemény fogzománc savakkal kerül érintkezésbe (ételek, italok vagy gyomorsav), átmenetileg megpuhul és az ásványianyag-tartalma csökken. A nyál közömbösíti a savas hatást, visszaállítja a száj természetes egyensúlyát, és fokozatosan visszakeményíti a fogzománcot. Mivel azonban a fog visszakeményedése lassú, ha a fogak gyakran vannak kitéve savas kémhatásnak, a folyamathoz nincs elég idő.
Fogaink manapság szinte folyamatosan ki vannak téve a saveróziónak: szénsavas üdítők, gyümölcslevek, kávé, tea - mind olyan népszerű italok, melyek rengeteget ronthatnak a fogzománc állapotán. Emellett bizonyos ételek (például a paradicsom, a citrusfélék, a savanyúságok) és vegyszerek (szájvizek, fogfehérítéshez használt anyagok) is savas kémhatásúak.
A saveróziót nem csak az befolyásolja, hogy mit fogyasztunk, hanem az is, hogy hogyan tartjuk a szájunkban a savtartalmú élelmiszereket. Ha a savtartalmú ételt vagy italt hosszabb ideig tartogatjuk a szájban, hosszabb ideig tesszük ki a fogainkat a savas hatásnak, ami fokozza az erózió veszélyét. Ha például a savas italt "öblögetjük" a szánkban, azzal fokozzuk a savtartalmú ital és a fogak közti érintkezést, ami szintén növeli az erózió veszélyét.
Velem is ez történik?
A saverózió legkorábbi jelei a fogérzékenység (forró vagy hideg, édes ételek és italok fogyasztásakor), a fog enyhe elsárgulása és a legömbölyített fogak (a fogfelszín illetve fogélek lekerekített hatást keltenek). Később a fogak a zománc elvesztése miatt enyhén áttetszővé válnak, de fokozott elszíneződés is látszik rajtuk, amely nem más, mint a fogzománc alól előtűnő sárga színű fogállomány, a dentin. A fogéleknél apró repedések és érdesség jelentkezhet, esetleg bemélyedések jelentkeznek a rágófelületeken. Az érzékenység is tovább fokozódhat.
A már bekövetkezett károsodás visszafordíthatatlan! A fogzománc károsodása fogászati kezelést tesz szükségesség a fogállomány védelme érdekében. Ez lehet tömés, kerámiahéj vagy korona felhelyezése. Súlyos esetekben a fog eltávolítása is szükségessé válhat.
Természetesen ezt a problémát is egyszerűbb megelőzni, mint kezelni.
- Ne mossunk fogat közvetlenül savtartalmú ételek vagy italok fogyasztását követően, hiszen ilyenkor a leglágyabb a fogzománc! A legjobb, ha étkezés előtt mosunk fogat, de étkezés után mindenképpen várjunk vele legalább egy órát.
- Az üdítőitalokat és szénsavas italokat gyorsan nyeljük le - ne "öblögessünk" velük, ne tartogassuk őket a szájban! Vagy használjunk szívószálat, jól hátratolva a szájban!
- Válasszunk csökkentett savtartalmú ételeket és italokat!
- Puha fogkefével finoman, de alaposan mossunk fogat!
- Válasszunk alacsony dörzsölő hatású, nem savas kémhatású és maximális fluoridtartalmú fogkrémet!
- Rendszeresen járjunk fogászati felülvizsgálatra, és fogászati problémáinkkal forduljunk szakemberhez!