Megelőzi-e a szuvasodást a fogselyem használata?

A közhiedelem, miszerint a fogszuvasodást fogselyem használatával megelőzhetjük, nem minden esetben támasztható alá egyértelműen. Gyerekeknél az előnyök kimutathatóak, felnőtteknél kevésbé. A fogselyemmel ugyanakkor könnyen megsérthetjük az ínyünket.

A fogselyem mellett érvelők szerint használata csökkenti a fogszuvasodás esélyét, illetve a fogínygyulladás és a fogágybetegség kockázatát is, azáltal, hogy megelőzi a lepedék lerakódását. A lepedék általában egy filmréteget jelent, amelyet olyan baktériumok alkotnak, amelyeket az általunk fogyasztott szénhidrátok táplálnak - írja a BBC .

Ha hagyjuk, hogy a fogunkon tenyésszenek, akkor ezek a baktériumok lebontják a fog felszínét és fájdalmas lyukakat okoznak. Ez tömést vagy rosszabb esetben foghúzást tesz szükségessé. A lepedék mindig újra keletkezik, és ha nem távolítjuk el, akkor fogínygyulladáshoz vezethet. A gyulladt íny könnyebben kezd vérezni is.

Egy 26 évig tartó norvég felmérés szerint a vizsgálatban részt vevő férfiak 46-szor nagyobb eséllyel vesztették el azt a fogukat, amelyet gyulladt íny vett körül, mint azt, amelyet egészséges íny övezett.

A fogkefe nem tudja megoldani tökéletesen a lepedékproblémát. A fogak közötti réseket ugyanis nem feltétlenül lehet így elérni. Az ötlet, hogy erre selymet használjanak, egy New Orleans-i fogászé volt. Levi Spear Parmly javasolta a módszert először, amit amúgy még thaiföldi majmok is alkalmaznak a BBC szerint: az ottani egyik makákófaj hosszú emberi hajszálakat teker az ujjai köré, hogy fogait tisztítsa.

Megelőzi-e a szuvasodást a fogselyem használata?

Bár a lepedéket kétségtelenül csökkenti a fogselyem használata, a brit hírforrás felteszi a kérdést: a fogselyem valóban csökkenti az ínygyulladás és a szuvasodás kockázatát? A tudományos vizsgálatok ezt nem teszik egyértelművé a BBC szerint.

Gyerekek esetében kimutatták a szuvasodás megelőzésében a jótékony hatást, de a fogselyem használata felnőtteknél nem volt ilyen könnyen kimutatható. A Cochrane Collaboration nevű szervezet áttekintette 2012-ben a fogselyem használatáról szóló összes lehetséges tanulmányt. Tizenkét olyan vizsgálatot találtak - többnyire az Egyesült Államokban végezték ezeket -, amelyek olyan felnőtteket hasonlítottak össze, akik csak fogat mostak, illetve akik a fogmosás után még selymet is "bevetettek" a tisztításra. A kutatókra nem tett nagy benyomást, amit találtak: összegyűjtve és újra kiértékelve a tanulmányok eredményeit, arra jutottak, hogy esetleg tényleg kis mértékben csökkenti a fogselyem a lepedéket, de a bizonyíték erre gyenge és nagyon megbízhatatlan volt. A kutatások ugyanis nem tartottak elég hosszú ideig (a legtovábbi is csak kilenc hónapig követte a folyamatokat). Így csak azt lehet mondani, hogy a lepedék némi csökkenése feltételezhetően, hosszabb távon a fogszuvasodás esélyét is csökkentheti.

A fogínygyulladás esetében viszont kimutatható volt, hogy ha csekély mértékben is, de a fogselyem használata mérsékli a rizikót. A csökkenés mértéke azonban mindössze 8 százalékos volt. Ez valamivel biztatóbb eredmény egy 2008-as hasonló felmérésnél, amikor nem mutattak ki érdemi javulást a fogselyem miatt. Ugyanakkor a mostani bizonyítékok sem kifejezetten meggyőzőek. A Cochrane Review szerint a legtöbb tanulmány minősége rossz volt, így túl erős következtetéseket nem lehet levonni belőlük.

Miközben az előnyök vitatottak, addig a hátrányok időnként nyilvánvalóak. A fogselyem használata ugyanis károsodást is okozhat. Egy hónapon át figyelve a használókat, 39-ből három ember megsértette a fogínyét a tisztítóeszközzel. Két hónap múlva viszont közülük kettőnek már nem volt problémája. Éppen ezért a BBC arra figyelmeztet: bár akár még előnyei is lehetnek a fogselyem használatának, arra figyeljünk, hogy legalább ne okozzunk nagyobb kárt magunknak, mint amennyi hasznunk lehet a fogselyem használatából.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.