Miért nem esik szét a fogunk harapáskor?

A fogaink mindennap próbatétel elé néznek, ki kell állniuk az egész napos rágcsálást. Ez a jelentős rugalmasság úgy tűnik, hogy az emberi fog fonott kosárra emlékeztető szerkezetének köszönhető - állítja egy új tanulmány.

A fog külső felszínén elhelyezkedő zománcréteg erős de törékeny anyag. A fog törékenysége hasonló az üvegéhez, kész csoda, hogy akár egy életen át is kitartanak anélkül, hogy darabokra törnének. "Kicsit rejtélyes, hogy miért nem esnek egyszerűen szét" - mondta a társszerző, Brian Lawn a Standard és Technológia Nemzetközi Intézetéből.

Lawn és munkatársai kihúzott emberi, vidra- és más állatfogakat vizsgáltak meg és egy fémrúddal mértek rájuk ütést, melyre a legrosszabb dolog ráharapni. A kutatók, akiknek munkáját a George Washington Kutatási Alapítvány támogatta arra voltak kíváncsiak, hogy mekkora erőhatást bírnak ki a fogak anélkül, hogy eltörnének.

A csapat felfedezte, hogy a zománc kosárfonás-szerű mikrostruktúrája megtart minden repedést, mely továbbterjedhet a fogzománcban és eltöri a fogat. Az eredmények a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóirat április 13-i számában jelentek meg, és magyarázatot adnak arra, hogy az idősebb emberek fogait vizsgáló fogorvosok jelentő mennyiségű repedést találnak a zománcban, a fog azonban mégis ép marad. A zománc vastagsága és a fog nagysága szintén befolyásolhatja a fog törékenységét. Például a gorilláknak nagyobb a foguk, mint az embernek, ezért a keményebb ételekkel is elbánnak. Az orangutánok és a csimpánzok foga egyforma nagyságú, de az orangutánok zománca erősebb, így képesek elharapni a diót és a ropogósabb ennivalót. A cimpánzok étrendje ennél sokkal "könnyedebb" - mondta Lawn. Az antropológusok felhasználhatják a teljes információs anyagot a zománcról, hogy összerakhassák a fog evolúcióját az állatvilágban, még arra is alkalmas, hogy megállapítsák, mit ehettek elődeink.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A struktúra alapján akár létre is hozhatnak hasonló anyagokat, amiből jobb fogpótlásokat is lehetne készíteni. A jelenleg használt koronák szerkezete semmiben sem hasonlít a valódi fogakéra" - mondta Lawn, ezért nagyobb a valószínűsége, hogy nem fognak dolgozni. Ha a mérnökök olyan anyagot tudnak létrehozni, melyek a fog valódi felépítését szimulálják, a betegeink is boldogabbak lehetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra