Mikor van szükség gyökérkezelésre?

Fogorvoshoz járni senki sem szeret, a gyökérkezelésektől azonban a legtöbben különösen tartanak. Hogyan zajlik egy ilyen kezelés, és miért van rá szükség?

A fogorvosi kezelések közül az egyik legrettegettebbnek a gyökérkezelést tartják. Egy fog kezelése ilyen esetben több alkalmat is igénybe vehet, így sokszor hetekig, sőt hónapokig húzódhat a folyamat. Bár a legújabb érzéstelenítő módszerekkel már szinte fájdalommentessé vált a kezelés, sokan továbbra is remegő térddel keresik fel a fogászatokat, ha a gyökérkezelés szóba kerül. De hogyan is zajlik, és miért van szükség rá?

Gyökérkezeléssel a fog megmenthető
Gyökérkezeléssel a fog megmenthető

Mikor van szükség gyökérkezelésre?

Napjainkban az elvesztett fogak pótlására már számos lehetőség van, a fogorvosok legtöbbje azonban azt vallja, hogy fogat a végsőkig meg kell védeni. Bár a foghúzás egyszerűbbnek tűnő, rövidebb megoldás lehet a problémára, a legtöbb esetben érdemes mindent megtenni a fogazat megmentéséért. Ennek egyik módja a gyökérkezelés, melynek során a vérerekkel és idegekkel beszőtt fogbelet eltávolítják, sterilizálják, majd egy tartós zárást biztosító anyaggal töltik fel. Akkor van rá szükség, ha a fogbél szuvasodás, valamilyen sérülés, vagy egy rossz fogtömés következtében begyullad, és szükségessé válik a fertőzött rész eltávolítása.

Nem minden esetben jár jellegzetes tünetekkel a fogbél gyulladása, hogyha azonban a fog érzékennyé válik a melegre és hidegre, evés közben, vagy nyomás hatására megfájdul, illetve a fogat körülölelő íny is begyullad, visszahúzódik, feltétlenül szükség lehet felkeresni egy fogorvost.

A fogak életben tartásáért, táplálkozásáért a fogbél szövete a felelős, a fog ennek ereiből táplálkozik. A benne lévő idegek miatt a fog érzőképességé is ennek a szövetnek köszönhető. Ebből következik az is, hogy ha a fogbél elhal, akkor a fog már nem lesz élő, és fertőzések vagy egyéb problémák alakulhatnak ki benne.

A gyökérkezelés menete

Gyökérkezelés előtt általában az orvos egy röntgenfelvételt készíttet az állkapocsról, amelynek segítségével képet kaphat a fogak általános egészségi állapotáról. Ezt követően egy viszonylag apró lyukat fúr a fogba, melyen keresztül eltávolítja a fogbélüreg tartalmát, más néven pulpát. Ehhez speciális gyökérkezelő tűket alkalmaz, melynek segítségével apró mozdulatokkal tisztítható meg a fog belseje. A fájdalom enyhítésére helyi érzéstelenítést alkalmaz, illetve súlyosabb fogbetegségek esetén még a beavatkozást megelőzően, gyógyszeresen is tompíthatóak az idegek.

Bár a legtöbben nehezen veszik rá magukat, hogy felkeressék a fogorvost, nem tanácsos sokáig halogatni a kezeléseket. A baktérium okozta fertőzés ugyanis továbbterjedhet, megtámadhatja például az arcüreget, de akár ízületi panaszokhoz, sőt szívizomgyulladáshoz is vezethet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.