Milyen gyakran ajánlott eltávolítani a fogkövet?

Ki ne küzdött volna már élete során a fogain képződött makacs, fogkefével eltávolíthatatlan lerakódásoktól? Az egészséges fogápoláshoz a szakember segítségét igénylő fogkőeltávolítás is hozzátartozik.

Fogainkon az ételmaradékok és nyál keverékéből nap mint nap lepedék, plakk képződik, amit a felszínről alapos fogmosással ugyan viszonylag könnyen el lehet távolítani, a fogkefével nehezen elérhető helyeken - például az ínybarázdáknál, vagy a torlódott fogak között - viszont tartósan képes megtelepedni. Az egymásra rakódó rétegek idővel megszilárdulnak, fogkövet hozva létre.

Fogkő: mit tehetünk ellene? A fogkő nemcsak esztétikai probléma, hanem komoly egészségügy problémák gyökere is lehet: a fogkő miatt visszahúzódó íny könnyen begyulladhat, és egy idő után akár a fog elvesztéséhez is vezethet. Mit tehetünk a fogkő ellen? Kattintson a részletekért!

Csak rendszeres és alapos, helyes technikával történő fogápolással előzhető meg, illetve lassítható le a fogkőképződés folyamata. Ebbe beletartozik legalább napi két fogmosás, a fogköztisztítás és az esetenkénti szájvizes öblögetés is a megfelelő, egészséges szájflóra fenntartásához hozzájáruló készítményekkel.

Milyen veszélyekkel járhat az el nem távolított fogkő?

Az el nem távolított, esetleg elhanyagolt fogkő sok kellemetlenséggel járhat: amellett, hogy esztétikai probléma, fogágybetegségek melegágya is lehet. Hosszú távon ínygyulladáshoz , ínysorvadáshoz, fogszuvasodáshoz, vagy akár a fogcsont tartószerkezetének meggyengüléséhez, majd a fogak idő előtti elvesztéséhez vezethet. Egy, a gyulladás helyén esetlegesen kialakuló góc ráadásul nem kizárólag a szájüregben okozhat betegségeket, hanem akár szívproblémák kialakulásához is hozzájárulhat.

Az egészséges fogápoláshoz a fogkőeltávolítás is hozzátartozik. Fotó: Getty Images
Az egészséges fogápoláshoz a fogkőeltávolítás is hozzátartozik. Fotó: Getty Images

Milyen gyakran szedessük le a fogköveket?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fogorvosok, dentálhigiénikusok ajánlása szerint annak, aki valamilyen okból fokozottan hajlamos a fogkőképződésre - ennek hátterében számos ok állhat, például genetikai adottság, elhanyagolt szájápolás, dohányzás, nem megfelelő táplálkozás, cukorbetegség, terhesség -, akár 3 havonta is szüksége lehet a lerakódások eltávolítására. Másoknál ez az idő 6-12 hónap között változhat. Akik csak minimálisan hajlamosak a fogkőképződésre, elég, ha egy-kétévente fordulnak szakemberhez. Figyeljük fogaink állapotát, és amint észleljük a fogkőképződést, tegyük meg a szükséges lépést, így tudjuk megőrizni legtovább fogaink épségét.

Hogyan távolítható el biztonságosan a fogkő?

Az ultrahangos fogkőeltávolítás viszonylag fájdalommentes és biztonságos: az e célra használt készülék porlasztott vízzel robbantja le a fogakról a fogkövet, miközben a zománc nem sérül. A kezelés hossza - és a kezelések száma - a fogkő mennyiségétől és a fogak állapotától függ. Egyszerűbb esetben, az íny feletti fogköveket 20-30 perc alatt le tudják szedni, de egy átlagos kezelés is megvan 30-60 perc alatt. Nagy mennyiségű fogkőlerakódás, vagy fogínygyulladás esetén előfordulhat, hogy több alkalmas kezelésre van szükség. A fogkőeltávolítás után polírozással teszik simává a fogfelszínt, mert ezzel késleltethető a fogkő újbóli lerakódása.

Milyen módszerekkel ne kísérletezzünk otthon?

A fogkő leszedését mindenképpen bízzuk fogorvosra vagy dentálhigiénikusra, ne kísérletezzünk otthoni módszerekkel, mert ezekkel nemhogy nem használunk, kifejezetten árthatunk fogainknak. A fogkő ugyanis olyan kemény, hogy sem sós, sem szódabikarbónás, de még almaecetes súrolással sem tudunk megszabadulni tőle, ezek viszont súlyosan károsíthatják a fogzománcot . A fogpiszkálóval való feszegetés sem ajánlott, mert durván felsérthetjük vele a fogínyt, ami lehetővé teszi e területen a gyulladást okozó baktériumok elszaporodását. A 3 százalékos hidrogén-peroxidos oldat is teljesen alkalmatlan e célra, az ezzel való öblögetés megöli ugyan a szájban lévő káros baktériumokat, de a jótékony, egészséges szájflórát fenntartókat is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.