Minden a szájban kezdődik?

A fogmosás, illetve a fogorvoshoz való félévente történő ellátogatás nem csupán fogaink és fogínyünk épségének megóvása szempontjából fontos, a megfelelő szájhigiénia ugyanis az általános egészségi állapotunk megőrzéséhez is nélkülözhetetlen.

Amint azt dr. Donald Ratcliffe, a New York-i Staten Island Egyetemi Kórház fogászati osztályának vezetője kifejtette, a szájban megjelenő baktériumok, illetve az általuk okozott gyulladások számos betegség okozói lehetnek.

A cukorbetegség például nagyon gyakran a fogíny megbetegedésével jár együtt. A diabétesz ugyanis megváltoztatja a vérereket, így romlik a véráramlás, aminek következtében gyengülnek a fogínyek és kevésbé lesznek ellenállóak a fertőzésekkel szemben. A cukorbetegség emellett a vércukorszintet is megemeli, a szájban jelentkező magas glükóz-szint pedig teret ad a baktériumok elszaporodásának. Egy 2011-es tanulmány kimutatta, hogy a fogorvosok az esetek 73 százalékában csupán a fogak és ínyek állapotából meg tudták mondani, hogy melyik páciensük cukorbeteg, az ő szerepük tehát igen nagy lehet a betegség időben történő felismerésében.

Számos kutatás foglalkozott már a fog- és ínybetegségek, valamint a szívbetegség és a stroke közötti összefüggésekkel. Egy 2003-as tanulmány például kimutatta, hogy azok, akiknél periodontális megbetegedés áll fenn, 19 százalékkal nagyobb eséllyel vannak kitéve a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek is. Az még nem tisztázott, hogy a háttérben a fogbetegségek által okozott gyulladások állnak-e, vagy esetleg a szájban megjelenő baktériumok terjednek tovább a szervezetben, sőt még az is lehet, hogy valójában arról van szó, hogy egyes kockázati tényezők - például a dohányzás , az idős kor vagy a cukorbetegség - váltják ki mindkét betegséget egyidejűleg.

A megfelelő szájhigiéniával sok betegséget megelőzhetünk

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A megfelelő szájhigiéniával sok betegséget megelőzhetünk

A legtöbb várandós nő tisztában van vele, hogy a kilenc hónap alatt még fokozottabban ügyelni kell a szájhigiéniára. Egyes kutatások a fog körüli megbetegedéseket kapcsolatba hozták a koraszüléssel , egy 2011-es ausztráliai tanulmány pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy azok a nők, akik fog- vagy fogínybetegséggel küzdenek, lassabban esnek teherbe.

Egy 2012-es kutatás során a szakemberek arra a megállapításra jutottak, hogy a szájban található baktériumok akár a térdízületben is okozhatnak reumás gyulladást. A kutatók 36 reumás térdízületi gyulladásban szenvedő alanynál tesztelték az ízületekben található folyadékot, és öt esetben találtak benne fogínybaktériumokat. A betegek közül kettőnél az ízületi folyadékban található baktérium és a szájban található baktérium között genetikai egyezést mutattak ki.

A szájban található baktériumok a tüdő felé is utat törhetnek maguknak, ha a beteg fogkövet lélegez be, és ez akár tüdőgyulladást vagy más súlyos légzési megbetegedést okozhat. A Maryland Egyetem Orvosi Központjának álláspontja szerint a belélegzett baktériumok a krónikus tüdőbetegségek, például a tüdőtágulás tüneteit is tovább ronthatják.

Amint azt Ratcliffe hangsúlyozta, a legtöbb ember nem veszi komolyan, hogy a fogak állapota az egész szervezet állapotára kihat, ezért fogorvosukat elfelejtik tájékoztatni egyéb betegségeikről, pedig könnyen lehet, hogy egy foghúzás negatívan hathat valamilyen egyéb gyógyulási folyamatra, amelyről a fogorvos nem is tud. Ezért - saját érdekünkben - minden egyes fogorvosi kezelés előtt számoljunk be kezelőorvosunknak arról, milyen gyógyszereket szedünk, és milyen betegségekkel küzdünk éppen.

A megfelelő szájhigiénia kialakításában az egyik legfontosabb feladatunk a rendszeres fogmosás. Ám azt már kevesebben tudják, hogy a fogselyem rendszeres használata is legalább olyan fontos. A fogselyem ugyanis éppen azokat a kritikus helyeket éri el, amit fogkefével már nem lehet, ezáltal eltávolítva a szuvasodást okozó baktériumokat. Ezért ajánlatos naponta egyszer fogselymet használni, így biztosak lehetünk abban, hogy minden apró rést sikerült megtisztítanunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.