Lehet, hogy a szem a lélek tükre, a szájüreg viszont az egészségi állapotot tükrözi. A gyulladt vagy sorvadt fogíny, a fogszuvasodás, hiányzó fogak és más fog- és ínybetegségek súlyos egészségkárosodás jelei lehetnek, mint a szívbetegség, a diabétesz, a rák, a vitaminhiány, sőt, még a koraszülés kockázata is.
A szájüregi betegségek lehetnek ugyan a nem megfelelő szájápolás következményei, de akkor is felléphetnek, ha valaki gondosan követi a fogorvos tanácsait.
- Valahányszor fogat mosunk, különösen, ha a szájüregben valamilyen gyulladás van, baktériumok kerülnek a vérkeringésbe - mondja Michael P. Rethman, az amerikai parodontológusok társaságának elnöke. Kiderült, hogy a szájüregi rendellenességek pontosabban jelzik a szívbetegséget, mint az olyan ismert kockázati tényezők, mint a "jó" koleszterin alacsony szintje, a magas triglicerid- vagy fibrinogénszint.
Sokszor éppen a fogorvos az első, aki észreveszi a betegséget, pusztán a szájüregben észlelt elváltozások alapján, ezért manapság már tanítják is ezt a fajta diagnosztikát a leendő fogorvosoknak.
Mi az, amit a fogorvos észrevehet?
- Diabétesz. A nem diagnosztizált cukorbetegség, vagy már ismert betegségnél a rosszul beállított vércukorszint is több kórképet okozhat. A diabéteszeseknél 3-4-szer gyakoribbak a fog- és fogínybetegségek, de ha állapotukat megfelelően karbantartják, visszatér a szájüreg egészsége is.
- Csontritkulás. Az osteoporosis (csontritkulás) és a fogak elvesztése gyakran jár együtt, hiszen az ásványi anyagok csökkent szintje, ami a csonttömeg elvesztését okozza, ugyanúgy hatással van az állkapocsra és a fogakra is. A nőknél különösen a serdülőkorban, a terhesség alatt és a menopauza idején fordul elő.
- Szívbetegség. Az őrlőfogak, különösen a bölcsességfog körül kialakult fogágygyulladás szívbetegséget jelezhet. A szájban található baktériumok gyakran felfedezhetők a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását elősegítő, az érfalakon lerakódott plakkokban is.
- Más megbetegedések:
A leukémia igen erősen gyulladt, vörös fogínyt okozhat
A bulimiánál szokásos hányás savassá teszi a szájüreget, és kikezdi a fogzománcot, valamint az ínysorvadáshoz is hozzájárul.
Egyes vesebetegségek is fogínygyulladással járnak.
A GERD, azaz a reflux-betegség szintén a fogak romlását idézheti elő.
A vitaminhiánynak is fellelhetők a jelei a szájban, a vashiány a szájzugok kisebesedését és a nyelv kiszáradását, érdességét okozhatja. Fogínyvérzés jelzi a C-vitaminhiányt, míg a D-vitamin alacsony szintje az állkapocs törékenységét és a fogágy megbetegedését vonhatja maga után.
Károsodást okozhatnak a szájüregben a gyógyszerek is, elsősorban az antidepresszánsok, a magas vérnyomás elleni gyógyszerek és az allergia ellen szedett antihisztaminok.
WebMD