Frissítés: a családügyi szervezetek, valamint az Idősek Tanácsa nem támogatja a jogosulti korhatár emelését a fogászati ellátásban, ezért a kormány nem változtat a szabályokon – közölte szombaton a KIM. A sajtóközlemény szerint a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény idősekre vonatkozó, biztosított fogászati ellátásáról szóló részét. A tervezet szerint az eddigi jogosulti korhatárt 62 évről 65 évre emelnék fel. Az új jogszabály a teljes körű alapellátásra és szakellátásra vonatkozna.
A KIM több stratégiai partnere azzal kereste meg a tárcát, hogy a kormány a most egyeztetésre bocsátott intézkedést ne vezesse be, mert az mind anyagi, mind népegészségügyi szempontból hátrányosan érintené a hazai idős társadalmat. A tárca egyetért a kéréssel, hogy maradjon érvényben a 62 év felettiek ingyenes fogászati ellátására vonatkozó szabályozás, így a törvényjavaslat korhatárra vonatkozó része tekintetében a hatályos jogszabályi rendelkezéseket változtatás nélkül fent fogja tartani.
Korábban írtuk:
A törvénymódosítási javaslat részben azzal változtatna a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény jelenleg hatályos szövegén, hogy abban a "62 éves" szövegrészt "65 éves" szöveggel váltaná fel – szúrta ki a HVG a kormany.hu oldalra október elsején feltöltött tervezet vonatkozó passzusát. De mit is jelent ez a gyakorlatban?
Nos, mint azt a lap írja, jelenleg 18 éves koráig, illetve nappali tagozatos tanulóként akár később is, mindenki jogosult teljes körű közfinanszírozott fogászati alap- és szakellátásra. Ugyanakkor 18 és 62 éves kor között csak egy szűkebb ellátást lehet ingyenesen igénybe venni: sürgősségi és fogsebészeti ellátást, fogkő-eltávolítást, valamint az ínyelváltozások kezelését. A mostani módosítási javaslat értelmében e felső korhatárt tolnák ki három évvel, így immár csak 65 éves koruk felett válnának ismét jogosulttá a biztosítottak a teljes körű ingyenes ellátásra.
Borítókép: Getty Images