Egy kanadai egyetem fogászprofesszora 120 fiatal segítségével teszteli a fényre aktiválódó fogtisztító eszközt, amelyet egy japán vállalat dob majd a piacra. A kezdeti eredmények alapján a fénykefe hatékonyabb, mint a hagyományos fogkrémes változat.
A Science Blog értesülései szerint a University of Saskatchewan munkatársai, dr. Kunio Komiyama és dr. Gerry Uswak nemrégben a japán Shiken nevű cég felkérésére kezdték vizsgálni a kémai reakcióval tisztító eszközt. A japán szakembernek nem ez az első próbálkozása hasonló fogkefe kifejlesztésére, 15 évvel ezelőtt ugyanis már kísérletezett hasonlóval. Az akkor modellben a sörték alatt egy titán-dioxid rudat helyezett el. Amikor a nedves rudat fény éri, elektronok szabadulnak fel a felületéről, amelyek kémiai reakcióba lépnek a szájüregben található savas vegyületekkel, és semlegesítik őket. Komiyama most az új, Soladey-J3X névre keresztelt modellel kísérletezik, amely az előzőnél szerinte kétszer hatékonyabb. A fogkefe nyeléből egy pici napelempanel áll ki, amely egy vezetéken keresztül továbbítja az elektronokat a kefe fejéhez. A készítők felhívják a figyelmet, hogy az eszköz nem működik sötétben, legalább annyi fényre van szüksége, mint egy napelemes számológépnek.
A professzor a laborban két olyan baktériumkultúrán is tesztelte a fogkefét, amelyek jelentős okozói a fogszuvasodásnak. "Az összes bakteriális sejt elpusztult a kísérletben" - számolt be a Science Blognak az eredményekről.
A múlt hónapban Dubajban rendezett FDI éves fogászati világkonferencián 170 pályamű közül az első díjat nyerte meg a felfedezés, így valószínű, hogy a közeljövőben a boltok polcain is találkozhatunk majd a fénykefével.