A kutatók már évtizedek óta tudják, hogy a periodontitiszt, vagyis fogágygyulladást baktériumok okozzák. Eddig azonban nem sikerült azonosítani a baktériumot. "A fogágygyulladás kialakulásáért felelős mechanizmus azonosítása óriási felfedezés" - nyilatkozta a legújabb számában közzétett tanulmány szerzője, Yizu Jiao, a Michigani Egyetem kutatója.
Jiao és munkatársai ezen kívül még egy fontos eredményre jutottak. A fogágygyulladást okozó NI1060 nevű baktérium azt is kiváltja, hogy a szájüregben lévő, normális esetben védőhatású fehérje, a Nod1, a csont pusztulását okozza. A Nod1 normális körülmények között a káros baktériumok ellen harcol a szervezetben.
"A Nod1 a bakteriális fertőzések elleni védekező mechanizmusunk része. Úgy segít a védekezésben, hogy aktiválja a neutrofileket, a baktériumok elpusztítására szolgáló vérsejteket" - magyarázták a kutatók. "Ezen kívül a fertőzés alatt el is távolítják a káros baktériumokat. Fogágygyulladás esetén azonban az NI1060 felgyülemlése arra ösztönzi a Nod1-et, hogy aktiválja a neutrofileket és az oszteoklasztokat, mely sejtek elpusztítják a csontot a szájüregben."
A szakértők úgy vélik, hogy a fogágygyulladás okának molekuláris szintű megértése abban segíthet a kutatóknak, hogy személyre szabott terápiát fejleszthessenek ki a fogászati betegek számára.