A csontbiológiai kutatások eredményei szerint a csontszövet reakciókészsége, bár fokozatosan csökken, szinte az egész élet folyamán megmarad. Így a mai álláspont az, hogy fogszabályozás felnőtt korban is végezhető.
Az állcsontok és a fogazat alaki rendellenességei, amelyeket fogszabályozással javítani szeretnénk, fejlődési és növekedési zavarok, tehát abban az időben kell kezelni, amikor az állcsontok növekedése még folyik, mert a kezeléssel éppen a szabályos fejlődés külső és belső feltételeit igyekszünk megteremteni.
A fogszabályozás idejének megválasztásánál figyelembe vesszük az életkoron túl az állcsontok és a fogazat biológiai életkorát is. A kezelés megkezdésének időpontja ma is vitatott kérdés. Vannak olyan nézetek, amelyek megvárják, amíg a maradó fogazat kialakul, vannak, akik a korai kezelés mellett foglalnak állást.
A teljes csontérettség leányoknál 18, fiúknál 20 éves kor körül alakul ki. Korábban ezeket az időpontokat tartották a sikeres kezelés felső határának, de a csontbiológiai kutatások eredményei azt tartják, hogy a csontszövet reakciókészsége, bár fokozatosan csökken, szinte az egész élet folyamán megmarad. Így a mai álláspont az, hogy felnőttkorban is végezhetünk fogszabályozást. (patikamagazin.hu)
hirtv
(2008.02.05. 10:35)