Egy ausztrál vizuális észlelést kutató szakember új-zélandi fogorvosokkal fogott össze, hogy kiderítse, befolyásolják-e optikai illúziók a fogorvosi kezelés lefolyását. A című szakfolyóiratban megjelent kutatásban 8 fogorvos vett részt, akik összesen 21 szuvas foggyökér-csatornát készítettek elő.
Robert O'Shea, a vizuális észlelésre szakosodott pszichológus professzor, a Southern Cross Egyetem szakértője kimutatta, hogy mindegyik fogorvos nagyobb lyukakat fúrt a szükségesnél. Elmondása szerint ez egy optikai csalódásnak tudható be, melynek révén az elzárt kis terület, azaz a szuvas rész nagyobbnak tűnik, amennyiben egy nagyobb terület veszi körül – tehát maga a fog.
"Nem tudjuk, hogy a szakemberek tudatában vannak-e ennek az összefüggésnek. Lényeges, hogy milyen arányban áll egymással a szuvas rész és az egész fog. Feltételezéseink szerint a fogorvosok valami olyasmit gondolhatnak egy adott méretű furat elkészítése után, hogy hoppá, ez túl kicsinek tűnik, nagyobbra lesz szükség" - magyarázta O'Shea professzor.
Nicholas Chandler, az új-zélandi Otagói Egyetem fogorvos professzora hozzátette, hogy a szükségesnél nagyobb fogrész eltávolítása repedéshez és töréshez vezethet.
O'Shea úgy véli, hogy az új eredmények fényében a szakértőknek érdemes volna előre megmérniük a fúrandó rész területét ahelyett, hogy a szemükre hagyatkoznának a kérdésben. Ezzel ugyanis több egészséges szövetet menthetnek meg, amivel a kezelés kimenetele is javítható.