Egyre többen vesznek igénybe magánegészségügyi szolgáltatásokat Magyarországon, ahol pedig több a páciens, ott várhatóan a műhibaügyek, vagy legalábbis a vitás esetek száma is emelkedik. A Növekedés.hu kérdésére Gáspár Lajos fogorvos úgy nyilatkozott: soha nem látott mértékben megszaporodott itthon a kártérítési perek száma a fogászatban.
Mivel az orvosi peres ügyekről nem vezetnek statisztikát, a valós helyzetről nehéz pontos képet kapni. A szakember szerint a fogászatban, ahol egyre jellemzőbb az üzleti befektetők megjelenése, kemény konkurenciaharc van kibontakozóban. A verseny a rendelők között már sokszor a túlélésért folyik, ezért gyakran egymás alá mennek az árakban, illetve esetenként szakmailag nem vagy nem kellően megalapozott ígéreteket tesznek,
amiket aztán nem mindig tudnak beváltani.
Eközben a páciensek elvárásai egyre nagyobbak az egészségügyi ellátók iránt, az orvosok ma már inkább sok tekintetben szolgáltatók, akikkel szemben ráadásul lassan csaknem a szolgáltatóiparra vonatkozó jogi szankciók érvényesíthetők. Sokszor azonban a betegek sem tartják be az orvosi utasításokat, nem csinálják végig az előre megbeszélt kezelési tervet, vagy eltitkolnak alapbetegségeket, ami a kezelés sikerességére is hatással lehet.
Mit tehetünk műhiba esetén?
Gáspár Lajos szerint az egészségügyi törvény állami és magánellátóra ugyanúgy vonatkozik, vagyis a kezelés során annak, aki az ellátást nyújtja, a szakmai szabályokat betartva és a tőle elvárható legnagyobb gondossággal kell eljárnia. Ha nem így tesz, és emiatt a betegnek egészségügyi vagy egyéb kára (is) keletkezik (például hetekig nem tud dolgozni és pénzt keresni), kártérítési felelősséggel tartozik.
A kárigények rendezésénél Gáspár Lajos szerint a közvetlen megegyezésre érdemes törekedni a felek között. A páciens például indokolt esetben egyszerűen visszakérheti a kezelés árát az orvostól, majd pedig aláír egy nyilatkozatot, hogy a kezeléssel kapcsolatban további követelést nem támaszt.
Hogyha azonban az orvos nem ismeri el a szakmai hibát , a páciens a Kormányhivatal Népegészségügyi Osztályához fordulhat, vagy felkereshet egy független igazságügyi orvosszakértőt, akik az ügy bonyolultságától függően 50-200 ezer forintért készítenek írásos szakvéleményt. Az adott orvosi terület városi, kerületi, megyei szakfelügyelő főorvosánál szintén lehet panaszt tenni a kezeléssel kapcsolatban, illetve érdemes konzultálni a betegjogi képviseletekkel vagy akár a fogyasztóvédelemmel is.
A rendőrség bevonásával indítható műhibaper is, ez azonban csak a végső megoldás a magánorvosokkal szemben, már csak azért is, mert akik a hosszú távon meg akarnak élni az egészségügyi piacon, azoknak nagyon fontos a jó hírnév, ezért alapvető érdekük a viták mielőbbi gyors rendezése - mondta a szakember.