Száraz fogmeder: mit érdemes tudni róla?

A száraz fogmeder általában néhány nappal foghúzás után kialakuló, fájdalmas tünetegyüttes. A betegség kezelésével mindenképpen fogorvoshoz kell fordulni, de néhány természetes módszerrel otthon is enyhíthetjük a fájdalmakat.

A száraz fogmeder, vagyis az alveoláris oszteitisz tulajdonképpen annak a csontnak a gyulladását jelenti, melyben a fogak elhelyezkednek. Ez a jelenség általában foghúzás után néhány nappal alakulhat ki (bár azt nem tudják a szakemberek, hogy pontosan miért).

Ha elmozdul a vérrög

A foghúzás után az eltávolított fog helye szabadon marad, ezért egy vérrög alakul ki, mely védi a csontot és az idegvégződéseket. A száraz fogmeder esetében ez a vérrög elmozdul vagy felszívódik, még mielőtt a seb begyógyulna, így a nyílt fogmeder szabaddá válik.

Mit ehetünk a fogászati kezelések előtt és után? Nem a legkellemesebb időtöltés, ha fogorvoshoz kell mennünk. Időnként azonban a szükséges beavatkozásoknak kénytelenek vagyunk alávetni magunkat. Sok bizonytalanságot okozhat, hogy a kezelés előtt vagy után mit együnk, igyunk. Kattintson! A száraz fogmeder tünetei közé tartozik az éles, erős fájdalom, a fog helyén látható csont, az eltávolított fog környékén lévő lágy szövetek kipirosodása, megduzzadása, a rossz lehelet , a kellemetlen szájíz és a láz. Amennyiben ezeket a tüneteket tapasztaljuk a foghúzás után, mindenképpen fogorvoshoz kell fordulni, mert a száraz fogmeder közvetett oka lehet például a csontot vagy a szöveteket a beavatkozás során érő trauma, esetleg az ott maradt csontmaradvány. A száraz fogmeder kialakulásának rizikóját növeli például a dohányzás, a fogamzásgátló tabletták szedése, a kortikoszteroidok alkalmazása, vagy az, ha valakinek krónikus szájüregi fertőzése van.

Otthoni praktikák

Lássuk, milyen természetes, otthoni módszerekkel enyhíthetjük a száraz fogmeder okozta kellemetlenségeket! A fog- és szájproblémák kezelésénél az egyik legismertebb természetes szer a szegfűszeg, illetve annak olaja. Érzéstelenítő, fájdalomcsillapító hatású, segíti megóvni a szabadon lévő idegvégződéseket is. Mártsunk egy tiszta fültisztító pálcikát szegfűszeg illóolajba, majd ecseteljük be vele az érintett területet. Hagyjuk egy percig hatni az illóolajat, majd öblítsük ki a szánkat langyos vízzel. Naponta többször is megismételhetjük.

A száraz fogmeder általában néhány nappal foghúzás után kialakuló, fájdalmas tünetegyüttes

A száraz fogmeder általában néhány nappal foghúzás után kialakuló, fájdalmas tünetegyüttes A foghúzás utáni fájdalom nagyon gyakran az állkapocsba, illetve az arc egyéb részeire is kisugározhat, és ezt a fájdalmat egyszerűen csillapíthatjuk hideg borogatással. Egy törlőkendőt vagy négyrét hajtott textilpelenkát mártsunk hideg vízbe, alaposan csavarjuk ki, majd helyezzük a fájdalmas területre az arcunkon. 15 percig hagyjuk rajta. Naponta többször is ismételhetjük.

Segíthet a sós víz?

Az egyik legegyszerűbb módszer a száraz fogmeder ellen a sós vizes öblögetés. Egy 2014-ben, az International Journal of Oral & Maxillofacial Surgery című szaklapban megjelent cikk szerint a sós vizes öblögetés megelőzheti a száraz fogmederrel kapcsolatos fájdalmas problémák kialakulását, elpusztítja az esetleges fertőzést okozó baktériumokat és küzdhetünk vele többek között a kellemetlen szájszag ellen is. Keverjünk el fél teáskanál sót egy pohár langyos vízben, majd ezzel öblögessünk naponta két-három alkalommal.

A teában található tanninok összehúzó hatásúak, csökkentik a fájdalmakat, elpusztítják a káros baktériumokat, és a duzzanatot is lehúzzák. Készítsünk egyszerű teát, de a filtert ne dobjuk ki, kivételesen erre lesz szükségünk. Alaposan nyomkodjuk ki belőle a vizet, majd tegyük a filtert a hűtőbe legalább negyed órára, hogy lehűljön. Tegyük a hideg teafiltert az érintett részhez a szánkban, és harapjunk rá, hogy a helyén tartsuk, legalább 10-15 percig. A hatóidő letelte után a kész teával többször is öblítsük ki a szánkat. Naponta 2-3 alkalommal ismételjük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzet-csökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.