Teendők gyökérkezelés után

A gyökérkezelés több orvosi vizitet is kíván, de sokszor az egyetlen módja a fog megmentésének. A kezelések alatt és után is érdemes megfogadni néhány tanácsot!

Bizonyos fogbetegségek esetén egyetlen módon lehet már csak megmenteni a fogat: gyökérkezeléssel . Erre akkor van szükség, ha a fogbél valamilyen sérülés, szuvasodás vagy rossz fogtömés következtében elfertőződik. A kezelés egyik módja a húzás, a legtöbb fogorvos azonban a modern pótlási eljárások ellenére is elmegy a végsőkig az eredeti fog megmentéséért. Gyökérkezelés során egy apró lyukat fúrnak a fogba, majd egy speciális tű segítségével eltávolítják a fertőzött fogbelet, és valamilyen tömőanyaggal helyettesítik azt.

Nem a legkellemesebb időtöltés, ha fogorvoshoz kell mennünk, időnként azonban a szükséges beavatkozásoknak kénytelenek vagyunk alávetni magunkat. Sok bizonytalanságot okozhat, hogy a kezelés előtt vagy után mit együnk, igyunk. Erről az alábbi cikkünkben írtunk részletesebben!

A legtöbben még mindig rettegnek ettől a kezeléstől, pedig helyi érzéstelenítés mellett már viszonylag kis fájdalommal jár. A fogorvosnak sok munkája van azonban egy ilyen kezelés során, így a gyökérkezelés akár hetekig, sőt hónapokig elhúzódhat. Nem árt néhány dologra odafigyelni a kezeléskor, illetve azt követően sem.

Mire figyeljünk a kezelés alatt és után?

Fontos, hogy a gyökérkezelés ideje alatt - tehát két kezelés közötti időszakban, amíg a fogorvos ideiglenes töméssel zárja le a fogban ejtett nyílást - kíméljük meg a fogat a nagyobb erőhatásoktól, ne rágjunk túl kemény ételeket. Óvatosan bánjunk a rágógumival vagy a tejkaramellával is, ezek ugyanis beleragadhatnak a fogtömésbe, kirántva azt, így a baktériumoknak ismét szabad utat engedve a fog belsejébe. Kerüljük továbbá a szénsavas üdítőitalok és a cukros élelmiszerek fogyasztását a kezelések között, ezek ugyanis növelik a fertőzés veszélyét.

A gyökérkezelés hosszú ideig tarthat, de jelentős fájdalommal már nem jár
A gyökérkezelés hosszú ideig tarthat, de jelentős fájdalommal már nem jár

Mivel a fogbelet eltávolították, maga a fog is érzékenyebbé válik a sérülésekre, ezért ezt a későbbiekben sem tegyük ki a kötelezőnél nagyobb erőhatásoknak. Néhány napig még tapasztalható vissza-visszatérő, enyhe fájdalom a fogban, ha nagyon kínozna minket, javasolt elnyomni egy fájdalomcsillapítóval. Ezt követően - ahogy korábban is - fontos, hogy nagy figyelmet fordítsunk a szájhigiéniára. Naponta legalább kétszeri fogmosás javasolt, illetve szájvízzel öblögetve megtisztíthatjuk szánkat a baktériumoktól.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.