Vannak azonban olyanok, akiknek a foga "végérvényesen" érzékennyé vált, és tulajdonképpen csak kezelniük lehet a problémát. A szakemberek szerint az érzékenység hátterében betegségek, rossz szokások és a helytelen életvitelből származó zavarok is állhatnak, ehhez járulhat hozzá a genetika: van, aki hajlamosabb a fogérzékenységre, mint mások.
Gyökeres gondok
A fogak akkor válnak érzékennyé az édes illetve savanyú ízekre, a túl hideg vagy éppen forró italokra és ételekre, amikor a fog külső rétege - a kemény és ellenálló fogzománc - sérül vagy visszahúzódik. A fogzománcon található apró, szabad szemmel nem is látható repedéseken keresztül szabaddá válik a dentin, a fog külső és belső részei közötti terület.
A dentinben olyan folyadékkal teli csatornák vannak, melyek nyomásra, erős ízhatásokra, vagy hirtelen hőmérséklet-változásokra azonnal ingert közvetítenek a fog gyökerében húzódó idegvégződésekbe - ez okozza a nyilalló fájdalmat. Az is okozhat fogérzékenységet, hogy (többnyire fogínybetegség következtében) a fogíny kisebb-nagyobb mértékben visszahúzódik a fogról, nem védi a fognyakat, ahol már nem található zománc sem és a fent leírt folyamat játszódik le ezeken a részeken.
Kezelni, de óvatosan!
Ha valakinek érzékeny a foga, könnyen hajlamossá válik arra, hogy az érzékeny területeken elhanyagolja a szájápolást, hiszen nem akar még több fájdalmat okozni saját magának. Pedig az érzékeny fogak esetében talán még fontosabb a megfelelő higiénia! A fogérzékenység ugyanis az esetek nagy részében kordában tartható, ám ehhez megfelelően kell kiválasztani a fogkefét és az ápolószereket!
A fájdalomingert csökkenteni lehet olyan anyagok használatával, amelyek nyugtatják az idegeket, (ilyen például a kálium-klorid), illetve segítenek visszaépíteni a fogzománcot, ásványi anyagokkal töltik fel a fogat, ezáltal pedig "lezárják" a fájdalmat közvetítő csatornákat. Ilyen anyagok a stroncium-klorid és stroncium-acetát.
A hatásos védelem ma ismert egyik formája az érzékeny fogakra kifejlesztett fogkrémek rendszeres használata. Ezek a fenti hatóanyagokon kívül az általános fogkrémekben található hatóanyagokat is tartalmazzák, így többek között megelőzik a fogszuvasodást, és friss leheletet is biztosítanak.