Ha a tükör előtt benézel a szájüreged mélyére, középen a nyelvgyöknél egy csapszerű képződményt láthatsz. Ez a nyelvcsap, avagy uvula, amelynek funkciója, hogy megakadályozza, hogy folyadék vagy táplálék jusson nyelés közben az orrba. Mint azt az IFLScience írja, a nyelvcsap szomszédságában két oldalt egy-egy ovális alakú kiboltosulás helyezkedik el – a torokmandulák. Fontos szerepet töltenek be immunrendszerünk működésében, mivel elsőként ezek reagálnak a légutakba kerülő kórokozókra.
Hasonlóan a fog- vagy az epekőhöz a mandulákon is kialakulhatnak kövek, úgynevezett tonszilolitok. Sárga vagy fehér képződményekről van szó, amelyek mérete az egészen aprótól a kavicsszem nagyságúig terjedhet, illetve nagyon ritka esetekben leírtak már akkor köveket is, mint egy pingponglabda. Gyakran a mandulák zsebszerű üregeiben ülnek, erősen beágyazódva. A mandulakövek az itt megtapadó szennyeződésekből állnak össze, beleértve táplálékmaradványokat, mikrobákat, így baktériumokat és gombákat, valamint ásványi anyagokat, mint a kalcium.
Jellemzően ezek a képződmények ártalmatlanok, legalább is nem okoznak fájdalmat. A leheletre viszont nincsenek jó hatással. Ennek oka, hogy korábbi kutatások szerint nagy számban élnek bennük anaerob baktériumok, amelyek anyagcsere-folyamataik során illékony kénes vegyületeket termelnek.
Hogyan lehet megszabadulni a mandulakövektől?
Amennyiben azt látod, hogy a manduládon ilyen kő vagy kövek jelentek meg, néhány módszerrel megpróbálhatod otthon is eltávolítani.
- Köhögés: néha az egyszerű köhögés is elegendő ahhoz, hogy kilazítsa a helyükről a mandulaköveket, amelyek aztán maguktól kiesnek majd.
- Gargalizálás: a sós vízzel történő intenzív gargalizálás szintén megoldhatja a problémát.
- Segédeszközök: az előző két módszerhez képest ez már lényegesen nagyobb óvatosságot igényel. Megpróbálhatod például puha végű fülpiszkáló pálcikával kimozgatni a helyéről a panaszt okozó mandulakövet. Semmi esetre se használd viszont erre sem az ujjad, sem a fogkeféd, sem semmilyen éles tárgyat, máskülönben könnyen felsértheted a mandulád.
Ritkán szükség lehet orvos segítségére, főként akkor, ha a mandulakő túl nagyra nő, fájdalmat is okoz, vagy ha vissza-visszatérő fertőzésekkel társul. Ilyenkor úgynevezett koblációs kriptolízist alkalmaznak, egy olyan eljárást, amelynek során lézeres technikával szüntetik meg azok a ráncokat, zugokat, amelyekben megtapadhatnak a köveket felépítő szennyeződések. Emellett felmerülhet a mandulaeltávolítás szükségessége is, amennyiben más kezelési módszer nem hoz megoldást a krónikusan és súlyos formában jelentkező panaszokra.