Talán csak az ipari forradalomhoz mérhető fejlődés indult be a fogtechnika terén az utóbbi évek innovációi hatására. Új lehetőségeket nyitott a gyártási technológiákban a 3D nyomtatás, amely a hasonló elven működő CAD/CAM fréztechnológia kiegészítéseként lehetőséget ad a laboratóriumoknak az önálló és gyors munkára. Jól láthatóan a számítógépes támogatású gyártás irányába mutató törekvések egy újabb lépcsője ez a porral és olvasztott anyagokkal is felhasználóbarát technológia. Mivel az orvosi egyetemen frissen végzett generáció már a digitális rendszerekhez idomított szakértelemmel van felvértezve, a szakma „nagy öregjei” csak nagy sietséggel tudják tartani a lépést velük és a legújabb trendekkel.
Drága, de szép
A fogászatban felhasznált anyagok területén is egymást túllicitálva állnak elő újabb és újabb anyagokkal a cégek, a fogtechnikusok pedig sokszor csak kapkodják a fejüket, hogy mihez nyúljanak - hangsúlyozta Dr. Hegedűs Csaba, a Debreceni Egyetem dékánja a Földvári Imre Nemzetközi Fogtechnikus Kongresszus hétvégi szimpóziumán. A kerámia egy hatalmas anyagcsoport, amely a hétköznapi életünk szinte minden területén megtalálható a porceláncsészéktől a repülőgépek hajtóművéig, de sokoldalú felhasználhatóságát a fogászat is a szolgálatába állította. Jelenleg a cirkónium fogtechnikai alkalmazása forradalmasítja a teljes ipart, amely már hazánkban is felváltotta az eddig használatos anyagokat. Szeretik a fogtechnikusok, mert a cirkónium-oxid ellenálló, magas hajlítószilárdságú, a CAD/CAM technológiával jól formálható anyag.
A belőle készült koronák és héjak védik a beteg ínyét, nem okozzák annak visszahúzódását (periimplantitis) vagy gyulladását. Ami viszont még fontosabb, hogy a betegek is szeretik: implantátumok felépítményeként a cirkon kerámia ugyanis természetes hatást kelt, színe az egészséges fogéhoz hasonlatos. Fontos továbbá, hogy a fémallergiában szenvedők számára som okoz gondot ez a porcelánanyag. Az esztétikailag kiemelt fontosságú részeken – főként az elülső, front régióban – már a legtöbb hazai orvos cirkon porcelán koronát, esetleg préskoronát javasol.
Az amalgám üldözése
Ugyan a Fogorvosok Világszövetsége és az Egészségügyi Világszervezet, a WHO álláspontja szerint is veszélytelenek ezek a tömések, a szájban lévő amalgám pedig a megszilárdulását követően semmilyen módon nem oldódik, Norvégiában és Svédországban már évekkel ezelőtt betiltották a használatát, Olaszországban, Hollandiában, Dániában és Finnországban pedig jelentősen korlátozták a higany fogászati felhasználását. Két évvel ezelőtt szó esett az amalgám egész Európát érintő tilalmáról, azonban a brit egészségbiztosító lobbi sikeresen megfúrta az ezirányú törekvéseket. Elmondható azonban, hogy a legújabb technológiák, anyagok olcsóvá és elterjedtté válásának köszönhetően itthon is egyre kevesebb tömés készül a kétes megítélésű anyag felhasználásával.