Bőséges reggeli, kevés vacsora. Egy új tanulmány szerint a kettes típusú cukorbetegeknek ez a legmegfelelőbb étkezési forma ahhoz, hogy tartsák vércukorszintjüket. A kutatók azt állítják, akik bőségesen reggeliztek, de keveset vacsoráztak azoknak alacsonyabb volt a vércukor szintjük, minta azoknak, akik ennek éppen az ellenkezőjét tettek, vagyis keveset reggeliztek és sokat vacsoráztak.
Akik este esznek nagyobb mennyiséget, azoknak magasabb a vércukor szintje , ami szabályozza a szervezet belső óráját is. – magyarázta Dr. Daniela Jakubowicz a Reuters Health-nek adott interjújában.
A kettes típusú cukorbetegséggel küzdők az étkezések időpontját gyakran a belső órájukhoz igazítják, vagyis egyszerűen akkor esznek, ha éhesek. – mondta Dr. Jakubowicz az izraeli Tel Aviv Egyetemről. „Gyakran kihagyják a reggelit és egy kalóriadús vacsorával zárják le a napot.” Ez a szokás nagyban hozzájárul az elhízáshoz és a vércukorszint szabálytalanságához.
Az új tanulmányban 8 nőt és 10 férfit teszteltek, akik kettes típusú cukorbetegség ben szenvednek. Az alanyok 30-70 év közöttiek, akik gyógyszeres kezelésben, diétás tanácsadásban részesültek, illetve voltak közöttük olyanok is, akik maguk állították be diétájukat.
A kísérletben részt vevőket véletlenszerűen tették két csoportba. Az egyik csoport tagjai 700 kalóriás reggelit és 200 kalóriás vacsorát, a másik csoport tagjai 200 kalóriás reggelit és 700 kalóriás vacsorát ettek. Emellett mindkét csoport egy 600 kalóriás ebédet is megevett. Ezt a rendszert minden résztvevő 6 napig követte. Ezt követően vért vettek tőlük és megnézték az eredményeiket. Két héttel később a kutatók és a résztvevők megismételték ezt a folyamatot.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, ha a résztvevők a bőségesen reggelizők csoportjába tartoztak, akkor az étkezés utáni glükóz szintjük 20 százalékkal alacsonyabb, inzulinszintjük pedig 20 százalékkal magasabb volt.
„A tanulmány kimutatta, hogy a bőséges reggeli és a minimális vacsora kombinációja egy újabb alternatíva lehet arra, hogy fenntartsuk a kettes típusú cukorbetegek vércukorszintjének kiegyenlítettségét.” – mondta Dr. Jakubowicz. A kutatócsoport további vizsgálatokat tervez.
Az ohioi klinika diabetológusa Anna Taylor is megerősítette, az, hogy mit eszünk és mikor eszünk fontos szerepet játszik az egészséges táplálkozásban . Emellett hozzátette, hogy érdemes figyelni arra a tényre, hogy a kísérletnek nem volt semmilyen mellékhatása, de résztvevők gyógyszereket szedtek. Valamint azt sem szabad elfelejteni, hogy emiatt az eredmények nem általánosíthatóak. A diabetológus szerint, akik inzulint adagolnak maguknak, azoknak feltétlen konzultálni kell kezelőorvosukkal, mielőtt drasztikus diétába kezdenének.
Forrás: Large breakfast, small dinner tied to better diabetes blood sugar
2015. március 4.