"Aki fogyni akar, ne akarjon túl sok súlytól megszabadulni" - szól a szakember tanácsa. Ez elsőre talán furcsán hangzik, de a probléma szerinte az, hogy lefogyni sokkal könnyebb, mint az elért és kívánt súlyt megtartani. Minél több kiló megy le, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy előbb-utóbb újból visszajön - írja a lap .
"A testnek az elérhető legnagyobb súly az ideális, ezért folyamatosan azt akarja visszaszerezni. Ennek evolúciós okai vannak, ugyanis kevesebb, mint száz évvel ezelőtt az embert még gyakran sújtotta éhínség, ezért a szervezetnek tartalékolnia kellett, így a zsírszövet lett a legjobb életbiztosítás."
David Fäh táplálkozástudós szerint ezért sem tesz jót a szigorú diéta, mely gyakran táplálkozási rendellenességekhez vezet, amelyek általában érzelmi eredetűek. "Kutatások bizonyítják, hogy aki sokszor fogyókúrázik, annak az agyában kémiai változások mennek végbe. Emiatt érzékenyebben reagálnak a stresszre, és gyakrabban érzik úgy, hogy enniük kell."
Ez szinte sóvárgást jelent a nassolás után, ami természetesen lelkiismeret-furdalást vált ki, ez az egész pedig egy ördögi kör. Ráadásul a fogyókúra során nemcsak zsírt veszítünk, hanem sok izmot is, ami azonban nehezebben épül vissza. Így a fogyás utáni visszahízásnál zsír kerül az addigi izom helyére is.
A szakértő szerint a fogyókúrás receptek egyáltalán nem feleslegesek, de érdemes tovább gondolkodni őket, és fenntartható feltételeket megszabni magunknak. Megéri, mert a hatása is sokkal tartósabb lesz. A kalória bevitel mellett az égetés legalább olyan fontos, és ez teremt energia-egyensúlyt.
Ez nem feltétlenül a rendszeres sportolást jelenti, mert az a mai világban nem mindig fenntartható és betartható. Járjunk biciklivel munkába, vagy sétáljunk egy villamosmegállót, mossuk az autót kézzel, lépcsőzzünk lift helyett. Aki egész nap mozgásban van , több energiát használ, mint aki egy órát aktívan sportol.
Ez nagyon jól hangzik, az egyetlen gond csak az, hogy az ember lusta. "Természetünknél fogva, biológiai okok miatt mindannyian az energia-megtakarításra törekszünk. Az energia ugyanis az emberiség története során sosem volt ingyen - vadászni, halászni, gyűjtögetni kellett érte, és persze számos veszélyt túlélni. Ma ezzel szemben ezüsttálcán kapjuk az energiát."
Már nem vadászunk és halászunk, hanem zömmel ülőmunkát végzünk , amivel saját biológiai igényeinkkel szállunk szembe. Régen az embereket már negyvenéves korukban szívroham vitte el, a telt alak pedig előnynek - erősnek, talpraesettnek és túlélőnek - számított. Elég ha csak ránézünk az ókori, középkori, nőideálokat megformázó szobrokra.
David Fäh szerint az életünkben az energia-egyensúlyra törekedjünk, ne pedig arra, hogy minél több kilót leadjunk. Ne foglalkozzunk olyanokkal, mint például a testtömegindex , mert az félrevihet. Önmagában nem egy jó mérés, mert ha csak kicsit vagyunk a határérték fölött, akkor sincs okunk a fogyásra.