A több éven át tartó vizsgálatban 354 kislány vett részt, és mint kiderült, azok a gyerekek, akik túlsúlyosak voltak háromévesen, majd a következő három évben tovább híztak, 9 évesen érték el a pubertáskor küszöbét, amely az emlőnövekedés alapján állapítható meg.
"A korábbi kutatások során azt mutatták ki, hogy a korábban érő lányok testtömegindexe magasabb, ám nem volt világos, hogy a korábban kezdődő serdülés okozza a testsúlynövekedést, vagy a testsúlynövekedés okozza a korábbi serdülést. Vizsgálatunk az első bizonyíték arra, hogy az utóbbiról van szó" - mondta dr. Joyce Lee, a kutatás vezetője.
Korábban az is bebizonyosodott, hogy az amerikai lányok korábban érnek, mint harminc esztendeje, s ezalatt a gyermekkori kövérség aránya is jócskán megnőtt.
A korai pubertás számos negatív következménnyel jár, beleértve a megszaporodó pszichés problémákat, társadalmi beilleszkedési nehézségeket, alkoholproblémákat, az idő előtti szexuális kapcsolatokat és tinédzserkori terhességeket. Az elhízott, s ennek következtében korán a serdülőkorba lépő kislányok közül sokan felnőtt korukban is túlsúlyosak lesznek, és az átlagnál jobban veszélyeztetik őket a reproduktív szerveket érintő tumoros megbetegedések.
A vizsgálatról írt tanulmány az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia, Pediatrics című kiadványában látott napvilágot.
(MTI-Panoráma)