Egyre több kutatási eredmény utal arra, hogy az időszakos koplalás éppen olyan jól működik, mint a hagyományos fogyókúra , sőt néhány ember könnyebben böjtöl, mert kevesebb ideig kell önuralmat tanúsítania. Egyes táplálkozási szakemberek, akik korábban hallani sem akartak az étkezések kihagyásáról, most azt mondják az új kutatási eredmények alapján, hogy mégis csak ajánlható az időszakos böjt azoknak, akik ezt a módszert ki szeretnék próbálni.
A szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy az időszakos böjt nem megfelelő mindenki számára, és vannak hátrányai, a hagyományos étrenddel szemben. Az egyik, hogy az időszakos böjtöt kizárólag rövidtávon használják, így fennáll a veszély, hogy a ledobott kilók gyorsan visszajönnek. A szakaszos böjtnek csak akkor van értelme, ha az egy átfogóbb étkezési terv része, s a koplalási periódus lezárása után is megvan a súlycsökkentésre vagy az elért kisebb testsúly megőrzésére a következő lépés.
Egy másik (2011-ben ismertetett) vizsgálatban összevetették túlsúlyos vagy elhízott nők fogyását. Egyik részük véletlenszerűen vagy szakaszosan böjtölt, s az önmegtartóztatás idején nem ettek többet 540 kalóriánál heti két napon, a másik csoport pedig rendszeres táplálkozott, de tagjai csak 1500 kalóriát fogyasztottak naponta. Hat hónap után, a nők mindkét csoportban 5-6 kilót fogytak.
Természetesen a böjtölés nem mindenkinek egyformán hasznos. A cukorbetegeknek például egyáltalán nem ajánlatos ilyesmivel próbálkozni. De azok sem számíthatnak jó eredményre, akik megszokták, hogy naponta sokszor esznek keveset. Vannak olyanok is, akik hajlamosak a mértéktelenségre a nem böjtös napokon. Ők ezzel a módszerrel biztosan rosszul járnak. Viszont, akiknek az életmódja eleve olyan, hogy sajnálják az időt az étkezésre, beválhat ez a fajta kalóriamegvonás.
A böjt csökkenti az emésztés sebességét, az pedig csökkenti az étvágyat. Ettől függetlenül a táplálkozás egészére figyelni kell a szakemberek szerint, s az élelmiszereket jól meg kell válogatni a nem böjtös napokra is. A sok gyümölcs, zöldség és rostos táplálék mindig jót tesz.
Forrás: www.livescience.com