Világszerte milliók szembesülnek a jojó-effektussal: amikor hónapokig tartó önsanyargatás és kalóriamegvonás után elérik a vágyott testsúlyt vagy alakot, ám a leadott kilók nagy részét viszonylag hamar vissza is szedik. Tartós fogyás a szakemberek szerint csak úgy érhető el, ha nem a szervezetünk működéséhez szükséges, értékes kalóriákat – tápanyagokat – vonjuk meg magunktól, hanem a plusz kalóriákat, az úgynevezett üres kalóriákat, mégpedig úgy, hogy tudatosan és alapjaiban változtatjuk meg az életmódunkat. Beleértve az étrendünket is.
Egy, a Nature Metabolism című szaklapban megjelent friss tanulmány szerzői azt állítják, hogy a magas fehérjetartalmú étrend is segíthet a fogyás utáni ideális testsúly megtartásában. Legalábbis erre utalnak egerekkel végzett kutatások, melyek során a különböző fehérjealapú diéták hatását vizsgálták. A kutatók szerint a magas fehérjetartalmú diéták voltak a legalkalmasabbak arra, hogy megakadályozzák a súlygyarapodást vagy fenntartsák a fogyással elért testsúlyt - számolt be az eredményekről a WebMD.
Koplalni vagy jól enni?
"Ez a tanulmány azt sugallja, hogy az időszakos koplalás, vagy a nagyon alacsony kalóriabevitelen alapuló diéta után a magas fehérjetartalmú étrend megakadályozhatja a leadott kilók visszaszerzését. Mégpedig a bélben élő jótékony baktériumok, a Lactobacillusok számának gyarapításával, ami korlátozza a lipidek felszívódását" - összegezte Tonia Vinton, a Texasi Egyetem orvostudományi központjának elhízásra szakosodott belgyógyásza.
Más tanulmányok viszont éppen ennek ellenkezőjét állapították meg: ausztrál kutatók például ecetmuslicákat és gilisztákat vizsgálva arra jutottak, hogy a túl magas fehérjetartalmú étrend megrövidítheti az életet, mert felgyorsítja a sejteken belüli proteinszintézist.
Egerek és emberek
A legutóbbi eredményeket illetően azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az emberek szervezete másképp működik és másképp viselkedik, mint az egereké: a sóvárgás, a telítettség érzése, az éhség fontos szerepet játszik a sikeres fogyásban és az ideális testsúly megtartásában, csakúgy, mint a testmozgás - hívta fel rá a figyelmet Keta Pandit, a Texas Diabetes and Endocrinology munkatársa.
Az elhízás globális probléma: a túlsúlyos emberek száma 50 év alatt megháromszorozódott, növelve például a 2-es típusú diabétesz, a zsírmáj, a szív- és érrendszeri betegségek, számos rákos megbetegedés és sok egyéb egészségügyi probléma kockázatát.