Sokakkal előfordul, hogy a könnyedén megvalósított fogyókúra után hónapokkal később már ismét felesleges kilók jelentkeznek, és elkezdődik az őrületes jojózási folyamat. Másoknak pedig, bár látszólag mindent megtesznek a plusz kilók leadásáért, egyszerűen meg sem mozdul a testsúlyuk. Szakértők szerint egy fogyókúra a leginkább akkor tud sikeresen működni, ha lelkileg is felkészültünk rá, és kitűzött céljaink vannak. De, ha még ennek ellenére sem sikerül a felesleges kilóktól szabadulni, elképzelhető, hogy az alábbi hibák valamelyikét követjük el.
A koplalókúrába vetett bizalom
Ha valaki elhatározza, hogy 5 kilót fogy, akkor a koplalókúrához fordul. Meglehet, a tervezéshez semmi mást nem kívánkozik, csak grépfrút vagy káposztaleves minden nap. A napi kalóriát kevesebb, mint 1000 kalóriára csökkentjük - és valóban, a kilók leolvadnak. De amikor ilyen kevés kalóriát eszünk, az anyagcserénket lassításra kényszerítjük. Ha egyszer az étrend végére érünk, olyan lesz a szervezetünk, amelyik lassabban égeti a kalóriát, és rendszerint visszaszerzi a testsúlyt.
A reggeli kihagyása
A reggeli kihagyása a kalóriacsökkentés egyszerű módja, de az eredménye, hogy kielégíthetetlen éhséget érzünk a nap hátralevő részében. Ez oda vezethet, hogy tervezetlenül nassolunk a munkahelyünkön, valamint extra méretű adagot eszünk ebédre, és a kalóriaszámítás elszáll. De a fehérjében és rostban gazdag reggeli elnyomja az éhségérzetet a nap folyamán. Tény az, hogy a tanulmányok szerint azok az emberek, akik minden reggel reggeliznek, nagyobb valószínűséggel tudják fenntartani egészséges testsúlyukat.
Letérés a kijelölt útról a rágcsálnivalók miatt
a Lila diéta
a szupermarket diéta
a Citromdiéta
Ne nassoljunk mindent!
Míg az értelmetlen nassolás kipárnázza a derékbőséget, az átgondolt rágcsálás éppenséggel az ellenkezőjét is teheti. Azok az emberek, akik több kis étkezést és harapnivalót esznek egy nap, valószínűleg jobban tudják kontrollálni az éhséget és a súlyvesztést. A nassolás segít az emésztést magas sebességen tartani, különösen, ha a rágcsálnivaló fehérjében gazdag. A diófélék nagy fehérjetartalmúak, jó választás, és a kutatások azt mutatják, hogy azok az emberek, akik dióféléket esznek, inkább vékonyabbak, mint azok, akik nem.
Feltöltődés alacsony zsírtartalmú ételekkel
Az alacsony zsírtartalmú termékek fontos szerepet játszhatnak az étrendünkben. Csak ne feledjük, hogy az alacsony zsírtartalom nem ugyanaz, mint az alacsony kalóriatartalom, és nem jogosít fel második és harmadik repetára. Ha a tányérunkra alacsony zsírtartalmú süteményt halmozunk, lehet, hogy végül több kalóriát eszünk, mint ha egy kisebb szelet tortát ennénk. Az a legjobb módja, hogy tudjuk mennyi zsírt, cukrot és kalóriát eszünk meg, ha ellenőrizzük a tápanyagok címkéjét.
Túl sok kalóriát kortyolunk
Amikor a kalóriát számoljuk, többen hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, mi van az italunkban. Ez nagy hiba, ha megfontoljuk, hogy néhány kávékülönlegességben és alkoholos italban több mint 500 kalória van. Sőt, még a szódás gyümölcslé is gyorsan hozzáadhat a kalóriákhoz.
Túl kevés vizet iszunk
Ez a legegyszerűbb módja, hogy az étrendi baklövést kijavítsuk. A víz elengedhetetlen a kalóriák égetéséhez. Ha hagyjuk kiszáradni magunkat, az anyagcsere lelassul, és ez azt jelenti, hogy a fogyás is lelassul. A kutatások azt mutatják, hogy azok a felnőttek, akik nyolc vagy annál több pohár vizet isznak naponta, több kalóriát égetnek, mint azok, akik kevesebbet isznak. Tehát minden étkezéshez, tízóraihoz és uzsonnához igyunk egy pohár vizet.
A tejtermékek elhagyása
A zsíros tej, a sajt, a fagylalt sok diétázó számára tabu, de a tejtermékektől megszabadulni nem célravezető. Néhány kutatás szerint a szervezet több kalóriát éget, ha elegendő kalciumot kap, és több zsírt termel, ha a kalciumtól megfosztjuk. A kalciumkiegészítők nem nyújtják ugyanazt az előnyös teljesítményt, tehát a tejtermékeknek lehet más jól működő összetevőjük is. Ragaszkodjunk a zsírmentes vagy alacsony zsírtartalmú tejtermékek lehetőségéhez.
Evés autós gyorsétkezdékben
Autóból vásárolni kényelmes egy mozgalmas nap után. És mindig lehet salátát vagy más egészséges ételeket rendelni. De ha már ott vagyunk, ellen tudunk-e állni a tejes turmixoknak vagy más élvezeteknek? És ha egyszer megengedjük magunknak a könnyű gyorséttermi ételeket, szokásunkká válhat. Egy hosszú távú vizsgálat szerint azok, akik hetente több mint kétszer gyorséttermi ételeket ettek, 5 kilóval többet szedtek fel, mint azok, akik hetente kevesebbszer ettek ilyet.
A diéta sikere a szokásokon is múlik
Minden napi súlymérés
A napi méredzkedés recept a csalódottságra, és nem ad hasznos információkat. Sokkal fontosabb, hogy hosszú távú irányvonalat keressünk a heti súlyellenőrzésekre . Ha az a célunk, hogy hetente fél-egy kilót fogyjunk, akkor elégedetten látjuk majd azokat a félkilós jeleket, amikor rálépünk a mérlegre. Az eredmény jobban motivál, mint a napi kilengések, amelyek a napi súlyméréseket kísérik.
Irreális célok állítása
Ha azt mondjuk magunknak, hogy 10 kilót fogunk fogyni az első héten, valószínűleg kudarcra ítéljük magunkat. Ha tudjuk, hogy nem leszünk képesek erre, bizonyára soha nem indul el a diétánk . Ha diétázunk, és egy hét alatt 2,5 kilót fogyunk, az ünneplés helyett kedvünket vesztjük, hogy nem értük el a célunkat. A reális cél elengedhetetlen a sikeres fogyókúrázáshoz. Ha nem vagyunk biztosak a célkitűzésünkben, beszéljük meg egy dietetikussal.
A torna kerülése
Ha nem tornázunk, akkor a fogyókúra egész terhét az étrendre helyezzük. Ha aktívabbak leszünk, akkor több kedvünkre való dolgot ehetünk, és mégis fogyunk. A kulcs az örömmel végzett testgyakorlásban található. Ha a futópad unalmasnak tűnik, akkor próbáljunk úszni , balettozni, biciklizni vagy asztaliteniszezni.