A hagyományos felfogás szerint a fogyás, illetve a súly szinten tartásának kulcsa a kalóriák számolgatásában rejlik. Az újabb elképzelések szerint azonban nem minden kalória egyenértékű - vagyis a kalóriaszámolgatás leegyszerűsíti a szervezetünkben végbemenő bonyolult folyamatokat. Energiadeficit helyett tehát inkább a helyes tápanyag-egyensúly megteremtésére kell törekednünk.
David Raubenheimer professzor szerint az ételek igen összetettek, ami a tápanyagokat illeti, és ezek a tápanyagok nem önmagukban hatnak ránk, hanem egymással is interakcióba lépnek.
"A lényeg, hogy a szervezetünk minden tápanyagra meghatározott mértékben ki van éhezve, és ha nem kiegyensúlyozott táplálékot veszünk magunkhoz, akkor hajlamossá válunk a túlevésre. Ha tehát a táplálék kevesebb proteint tartalmaz, mint amennyire szükségünk van, akkor többet fogunk belőle enni, hogy a szükségleteinket kielégítsük. Ez pedig szénhidrátok és zsírok túlzott fogyasztásával jár együtt - magyarázta Raubenheimer.
A kutatók majmok és főemlősök táplálkozási szokásait vizsgálták, és úgy találták, hogy az állatok - az emberhez hasonlóan - szervezetünk fehérjeigényét kielégítsük .
"Ezzel a tudással a tarsolyunkban fel tudjuk venni a harcot az elhízás ellen, és ez a magyarázat arra, hogy miért működnek a divatos, Atkins is" - mondta Raubenheimer. A szakember ugyanakkor figyelmezetet arra, hogy az egyensúly fenntartása a legfontosabb. "Nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy szénhidrátokra és zsírokra is szükségünk van, és ugyanolyan káros, ha túlságosan sok fehérjét fogyasztunk."